PTSD – פוסט טראומה

PTSD - הוא אירוע טראומטי שגורם לחרדות וסימפטומים נוספים שיוצרים סבל נפשי שניתן להקל באמצעות דיבור ומתן מילים לחוויה הרגשית המסייעים לפרוק מתחים נפשיים ולהפחית את עוצמת החרדה.

PTSD הוא אירוע טראומטי שנחווה כמצב סכנה המאיים על שלמות הגוף והנפש. התגובה לאירוע הטראומטי בזמן התרחשותו לרוב מאופיינת בחוסר אונים, ופחדים עזים המציפים את האדם. המציאות של האדם נחתכת בפתאומיות ללא שום יכולת לתאר אותה במלים.

PTSD יכולה להיגרם בעקבות אירועים כמו פיגוע, מלחמה, תאונת דרכים, אובדן פתאומי ולא צפוי של אדם אהוב, אלימות פיזית ותקיפה מינית. כך למשל, אדם שיוצא מפיגוע רב נפגעים לאחר שנפצע ובמהלך הפינוי נחשף למספר גופות ופציעות קשות של חבריו הטובים. אנשים הסובלים מטראומה משחזרים את האירוע הטראומטי שוב ושוב ע"י מחשבות טורדניות, סיוטי לילה ודימויים חזותיים. מאחר והפחד הנקשר לאירוע הוא הגורם העיקרי ליצירת הטראומה, פנייה לטיפול בהקדם מסייעת בדרכים ליצירת שינוי.

לשאלות נוספות על טיפול בפוסט טראומה או לפגישת היכרות אתם מוזמנים לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

מהם המאפיינים של PTSD ?

אנשים הסובלים מ- PTSD חווים מגוון סימפטומים שלעיתים מאופיין בתהליך הבא: סימפטומים המאופיינים בתחושה של החייאת הטראומה שוב ושוב, הימנעות באופן עקבי מגירויים הקשורים לטראומה ועוררות מוגברת.

החייאת הטראומה מחדש – החוויה של החייאת הטראומה שוב ושוב הינה תוצאה של מחשבות טורדניות, סיוטי לילה, זיכרונות מכאיבים, ריחות תמונות ודימויים חזותיים.

הימנעות מגירויים הקשורים לטראומה – ההימנעות מתבטאת במאמצים שלא לחשוב, להרגיש או לדבר על האירוע, להימנע ממקומות, פעילויות או אנשים שעשויים להזכיר את האירוע הטראומטי, להימנע מלהרגיש רגשות, קשיים בזכירת פרטים מהאירוע ותחושת ניתוק.

לעיתים קרובות אנשים שנפגעו מתקשים לחזור למעגל המשפחתי והחברתי, מתלוננים שלא מבינים אותם ונמנעים מקשרים בינאישיים. הימנעות ובדידות עשויים לפגוע במצב הרוח, להגביר תחושות של דכדוך ולגרום לדיכאון. לפרטים נוספים ניתן לקרוא בקישור טיפול בדיכאון

עוררות מוגברת – עשויים להופיע סימפטומים שונים של עוררות מוגברת כמו מתח, עצבנות והתפרצויות זעם אשר מלווים בקשיי שינה וביכולת להתמודד עם רעשים. בקרב מרבית מהנפגעים חלה גם פגיעה בזיכרון וביכולת הריכוז. חוסר היכולת להשתלט על הסימפטומים גורמת לחרדה. פרטים נוספים ניתן לקרוא בקישור טיפול בחרדה

PTSD - נקודת מבט פסיכואנליטית

לפי הגישה הפסיכואנליטית חוסר היכולת של אדם לזכור את פרטי האירוע הטראומטי נגרמת מתהליך של הדחקה. הדחקה זהו מנגנון הגנה שמופעל מחוסר יכולת לשאת תכנים וזיכרונות מאיימים וכתוצאה מכך האדם הופך את אותם תכנים מאיימים לבלתי נגישים למודעות.

פעולת ההדחקה מתבצעת מיד לאחר האירוע הטראומטי והצורך של האדם למנוע חדירת תכנים למודעות מצריכה השקעה מתמדת של אנרגיה נפשית. הסימפטומים הפוסט טראומטיים הם ביטוי של פתולוגיה מאחר והם מערערים את נפש האדם, גורמים לכאב וסבל נפשי ומשפיעים על כל תחומי החיים.

.

PTSD - איך מטפלים?

טיפול בפוסט טראומה בפסיכותרפיה פסיכואנליטית

לפי פרויד, אבי הפסיכואנליזה באופן כללי ישנם מספר גורמים שעשויים להשפיע על עוצמת הטראומה. גורמים מולדים שמתבטאים בעוצמה של הדחפים וביכולת לשלוט ולרסן אותם. גורמים סביבתיים וטראומטיים בתקופת הילדות המוקדמת הכוללים בעיות רגשיות של ההורים המשפיעים על הילד, ומשברים וגורמי לחץ במשפחה. ככל שהטיפול בפוסט טראומה נעשה בשלב מוקדם יחסית או מיד לאחר האירוע הטראומטי כך ישנו סיכוי גדול יותר להתמודדות טובה יותר. הטיפול בפסיכותרפיה פסיכואנליטית שמה את הדגש על הדיבור ומתן מילים לחוויה הרגשית כדי שהמטופל יוכל לתאר במילים וליצור סיפור של האירוע ולעורר אצלו תחושה של שליטה. שאלה כמו "למה זה קרה לי?" או "למה הוא עשה לי את זה?" לעולם נשארת ללא מענה - ומפגישה את המטופל עם תחושת חוסר האונים. לפרטים נוספים על טיפול בחרדה ניתן לקרוא בקישור הבא

סיפור מקרה מהקליניקה: גבר שחווה PTSD בעקבות תאונת אופנוע. בחור צעיר בשנות העשרים המוקדמות לחייו שרכב על אופנוע כמדי יום. במהלך אותה נסיעה התפרצה לכביש אישה מבוגרת שכדי להימנע מפגיעה בה הסיט את האופנוע הצידה ולרוע מזלו התנגש בעץ ונחבל קשות. תהליך השיקום בבית החולים היה ארוך ולאחריו שהה מספר חודשים בבית. הוא הגיע לטיפול מספר חודשים אחרי האירוע בעקבות לחץ ומתח נפשי שיצר מתיחות בינו לבני משפחתו. בקליניקה דיווח על מחשבות טורדניות, נדודי שינה ופלאשבקים מהאירוע הטראומטי ועל תחושות אשמה שלא הקשיב לעצת חבר, ורכב עם האופנוע בערב גשום. במהלך המפגשים הוא שיתף בתכנים מהאירוע הטראומטי ואף הצליח לבטא חלק מהמראות הקשים במילים. ניתוח האירוע וההשפעות על חייו הובילו להפחתת החרדה שגם סייע לו בחזרה לעבודה.

מקרה נוסף מהקליניקה: אישה שעברה תקיפה מינית. אשת קריירה מצליחה בשנות השלושים לחייה דווחה שנענתה להזמנה של חבר וותיק שביקש שתגיע לביתו לאחר שנפרד מחברתו ורצה להתייעץ אתה. המפגש שהיה נעים בתחילתו הפך לסיוט לאחר שהחל לגעת בגופה לכאורה בצחוק אולם בפועל החל להפעיל כוח פיזי ותקף אותה מינית. לקליניקה היא הגיעה מיד לאחר האירוע הטראומטי והתקף חרדה שעברה בו דווחה על תחושה של אובדן שליטה על חייה ותחושות שהיא מזוהמת. מאחר והזיכרונות הטריים מהאירוע לא הודחקו היא הצליחה לתת מילים ולאתר את כל פרטי האירוע. הנחישות והאינטנסיביות של המפגשים, לצד היכולת לדבר על הזיכרונות והתחושות אפשרו לה לפרוק את התחושות הקשות, החרדה פחתה ובהדרגה הצליחה להחזיר את השליטה לחייה.

.

נשארתם עם שאלות על פוסט טראומה? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

.

PTSD – פוסט טראומה
טיפול פסיכולוגי ב - PTSD – פוסט טראומה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support