PTSD – פוסט טראומה

PTSD - הוא אירוע טראומטי שגורם לחרדות וסימפטומים גופניים שגורמים לנו לסבל נפשי שבאמצעות דיבור ומתן מילים לחוויה הרגשית ניתן לפרוק מתחים נפשיים ולהפחית את עוצמת החרדה.

PTSD הוא אירוע טראומטי שאנו חווים אותו כמצב סכנה המאיים על שלמות הגוף והנפש. אנו מגיבים לאירוע הטראומטי בזמן התרחשותו לרוב בתחושות חוסר אונים, ופחדים עזים המציפים אותנו. המציאות שלנו נחתכת בפתאומיות ללא שום יכולת לתאר אותה במלים.

PTSD יכולה להיגרם מסיבות שונות כמו פיגוע, מלחמה, תאונת דרכים, אובדן פתאומי ולא צפוי של אדם אהוב, אלימות פיזית ותקיפה מינית. ניתן מספר דוגמאות לכך: כך למשל, אדם שיוצא מפיגוע רב נפגעים לאחר שנפצע ובמהלך הפינוי נחשף למספר גופות ופציעות קשות של חבריו הטובים, בחורה שעברה תקיפה מינית מבלי שמצליחה למנוע מהתוקף להשתלט עליה ולפגוע בה ותאונת דרכים בעקבותיה האדם איבד את אחת הגפיים בגופו. מחקרים מראים שאנשים הסובלים מטראומה משחזרים את האירוע הטראומטי שוב ושוב ע"י מחשבות טורדניות, סיוטי לילה ודימויים חזותיים. מאחר והפחד שקשור לאירוע הטראומתי הוא הגורם העיקרי ליצירת הטראומה, פנייה לטיפול בהקדם מסייעת להפחית חרדה.

.

לשאלות נוספות על טיפול בפוסט טראומה או לפגישת היכרות ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

מהם המאפיינים של PTSD ?

אנשים הסובלים מ- PTSD חווים תהליך רגשי שפועל בד"כ לפי המבנה הבא: סימפטומים המאופיינים בתחושה של החייאת הטראומה שוב ושוב, הימנעות באופן עקבי מגירויים הקשורים לטראומה ועוררות מוגברת.

החייאת הטראומה מחדש – הפעולה של להחיות את הטראומה פעם אחר פעם היא תוצאה של מחשבות טורדניות, סיוטי לילה, זיכרונות מכאיבים, ריחות תמונות ודימויים חזותיים מהאירוע.

הימנעות מגירויים הקשורים לטראומה – ההימנעות מגירויים הקשורים לחוויה הטראומתית הנם תוצאה של החרדות הקשות המלוות את האדם שכדי להפחית את הכאב והסבל הנפשי מדחיק את הטראומה באמצעות הימנעות לחשוב, להרגיש או לדבר על האירוע. להימנע גם ממקומות, פעילויות או אנשים שעשויים להזכיר את האירוע הטראומטי ובנוסף, הימנעות מלהרגיש רגשות ותחושת ניתוק.

לעיתים קרובות אנשים שנפגעו מתקשים לחזור למעגל המשפחתי והחברתי מתלוננים שלא מבינים אותם ונמנעים מקשרים בינאישיים. ההימנעות והבדידות עשויים לפגוע במצב הרוח, להגביר תחושות של דכדוך ולגרום לדיכאון. לפרטים נוספים ניתן לקרוא בקישור טיפול בדיכאון

עוררות מוגברת – זהו ביטוי נפשי של חוסר שקט מתמיד שמוביל להופעתם של סימפטומים שונים כמו מתח, עצבנות והתפרצויות זעם אשר מלווים בקשיי שינה וביכולת להתמודד עם רעשים. בקרב מרבית מהנפגעים חלה גם פגיעה בזיכרון וביכולת הריכוז. חוסר היכולת להשתלט על הסימפטומים גורמת לחרדה. פרטים נוספים ניתן לקרוא בקישור טיפול בחרדה 

.

PTSD - איך מטפלים?

טיפול פסיכואנליטי בפוסט טראומה

הטיפול הפסיכואנליטי יוצא מנקודת הנחה שחוסר היכולת של אדם לזכור את פרטי האירוע הטראומטי נגרמת מתהליך של הדחקה. ההדחקה הוא מנגנון הגנה הפועל באופן אוטומטי כתוצאה מחוסר יכולת של מנגנוני הנפש לשאת את התכנים והזיכרונות מהמציאות המאיימת. פעולת ההדחקה הופכת את הזיכרונות מהאירוע לבלתי נגישים למודעות אך כדי למנוע את חדירת תכנים למודעות האדם נדרש להשקיע באופן מתמיד אנרגיה נפשית. הטיפול הפסיכואנליטי שם את הדגש על הדיבור ומתן מילים לחוויה הרגשית כדי לאפשר להעלות את התכנים הרגשיים שהודחקו למודע כדי שהמטופל יוכל לתאר במילים את האירוע ולעורר אצלו תחושה של שליטה. שאלה כמו "למה זה קרה לי?" או "למה הוא עשה לי את זה?" לעולם נשארת ללא מענה - ומפגישה את המטופל עם תחושת חוסר האונים. ככל שהטיפול בפוסט טראומה נעשה בשלב מוקדם יחסית או מיד לאחר האירוע הטראומטי כך ישנו סיכוי גדול יותר להפחית את החרדה, הסבל והכאב. לפרטים נוספים על טיפול בחרדה ניתן לקרוא בקישור הבא

.

הטיפול הפסיכואנליטי שם את הדגש בטיפול על הדיבור ומתן מילים לחוויה הרגשית כדי להפחית חרדה ולאפשר למטופל לתאר במילים את האירוע כדי להחזיר את תחושת השליטה לחייו

.

סיפור מקרה מהקליניקה: הפניה לטיפול באה בעקבות אירוע טראומתי של PTSD שחווה בעקבות תאונת אופנוע. בחור צעיר בשנות העשרים המוקדמות לחייו שמשתמש באופנוע ככלי תחבורה מרכזי עבורו רכב על אופנוע בשעות הערב בדרכו למפגש עם חבר ובמהלך אותה נסיעה לפתע התפרצה לכביש אישה מבוגרת ובאותה שנייה, כדי להימנע מפגיעה בה הסיט את האופנוע הצידה ולרוע מזלו התנגש בעץ ונחבל קשות. תהליך השיקום בבית החולים היה ארוך ולאחריו שהה בביתו מספר חודשים. הוא הגיע לטיפול מספר חודשים אחרי האירוע בעקבות סימפטומים של לחץ, מתח נפשי כבד ודיכאון שגרמו למתיחות בינו לבין אשתו ועם שאר בני משפחתו. בקליניקה דיווח על ריטואל של מחשבות טורדניות, נדודי שינה ופלאשבקים מהאירוע הטראומטי ובנוסף תחושות אשמה שלא הקשיב לעצת חברו ורכב בכל זאת עם האופנוע באותו ערב גשום. במהלך המפגשים שיתף תכנים שעלו מהאירוע הטראומטי והצליח לבטא חלק מהמראות הקשים במילים מה שגרם לו מעט להפחית חרדה ולחזור לעבודה.

מקרה נוסף מהקליניקה: אישה שעברה תקיפה מינית. אשת קריירה מצליחה בשנות השלושים לחייה דווחה שנענתה להזמנה של חבר וותיק שביקש שתגיע לביתו לאחר שנפרד מחברתו ורצה להתייעץ אתה. המפגש שהיה נעים בתחילתו הפך לסיוט לאחר שהחל לגעת בגופה לכאורה בצחוק אולם בפועל החל להפעיל כוח פיזי ותקף אותה מינית. לקליניקה היא הגיעה מיד לאחר האירוע הטראומטי והתקף חרדה שעברה בו דווחה על תחושה של אובדן שליטה על חייה ותחושות שהיא מזוהמת. מאחר והזיכרונות הטריים מהאירוע לא הודחקו היא הצליחה לתת מילים ולאתר את כל פרטי האירוע. הנחישות והאינטנסיביות של המפגשים, לצד הנחישות וחוסר הפחד לדבר על הזיכרונות והתחושות אפשרו לה לפרוק את התחושות הקשות, להפחית את הכאב והחרדה ובהדרגה היא הצליחה לחזור לשגרת חייה. 

.

נשארת עם שאלות על פוסט טראומה? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

.

PTSD – פוסט טראומה
טיפול פסיכולוגי ב - PTSD – פוסט טראומה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support