פסיכותרפיה למבוגרים

במהלך החיים כל אדם מתמודד עם מצוקות רגשיות משברים ואירועי חיים. פנייה לטיפול מאפשרת לכל אחד להבין טוב יותר את הבעיה, להפחית סבל וכאב ולהוביל לשינוי וצמיחה.

בחלק מן המקרים ניתן לגייס כוחות ולהצליח להתגבר על המשבר אולם, במקרים שמקור הבעיה אינו ידוע, ושעוצמת המצוקה גדולה כמו במצבים של דיכאון או חרדה פנייה לטיפול פסיכולוגי יכולה לסייע מאוד.

בעבודתי הטיפולית אני מפנה את הקשב למטופל ללא דעות קדומות, שיפוטיות או ביקורת אישית. מגלה סקרנות ותשוקה בפענוח תהליכים נפשיים לא מודעים כדי לסייע להתגבר על המכשולים הניצבים בדרך. נפעם כל פעם מחדש מיכולת הטיפול הנפשי להפחית כאב וסבל ולהוביל לשינוי וצמיחה.

לשאלות נוספות על טיפול פסיכולוגי או לפגישת היכרות אתם לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

מתי כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי?

השאלה מתי לפנות לטיפול פסיכולוגי תלויה בכל אחד, אולם בד"כ היא מושפעת מעוצמת המצוקה שהאדם נתון לה. בעבר הייתה תפיסה תרבותית שגויה שאדם הפונה לטיפול פסיכולוגי הוא "משוגע" שסובל ממחלה נפשית. כיום אנו חיים בעידן ליברלי המאופיין במודעות עצמית ושאיפה מתמדת למימוש עצמי ושיפור איכות החיים. התפיסות החברתיות השתנו ורבים פונים לטיפול פסיכולוגי באותה מידה כאשר הם פונים לרופא משפחה או רופא מומחה לצורך טיפול בצרכים הבריאותיים השלהם. 

אנשים פונים לטיפול פסיכולוגי מסיבות שונות לעיתים הסיבה לפנייה לטיפול ידועה וממוקדת. אולם, מניסיוני ברוב הפניות צריך לסייע למטופל להבין את הקשיים שסובל מהם. רבים מאלו הפונים ללא סימפטום או בעיה מוגדרת בד"כ רוצים להבין מדוע הם במשבר או במצוקה. פעמים רבות הם מדווחים על תחושות שונות כמו "תקיעות", מבוי סתום, בדידות וריקנות פנימית. חלקם רוצים לטפל במצבים כמו דיכאון, חרדה והפרעות אכילה ואחרים מהפונים רוצים לקבל עזרה ותמיכה במהלך משברים ואירועי חיים כמו אבל, אובדן, מחלות בריאותיות, פיטורין מעבודה וגירושין.  

.

מהו טיפול פסיכולוגי לפי הגישה פסיכואנליטית?

לפי הגישה הפסיכואנליטית לכל אדם תהליכים נפשיים לא מודעים שהודחקו המשפיעים עליו בחיי היומיום. המטרה המרכזית בטיפול הפסיכואנליטי היא לאתר את הקונפליקטים הנפשיים כדי להפחית סבל וכאב נפשי. אותם תכנים לא מודעים באים לידי ביטוי בטיפול באמצעות דיבור יומיומי וגם ע"י דחפים, משאלות, חלומות ופנטזיות. לעיתים קרובות חוסר היכולת של האדם להבין את המקור לבעיה ולשלוט בה גורמת לתחושה של תסכול ומועקה כמו למשל מחשבה כמו: "מה יהיה אם?". מניסיוני המקצועי, הקשבה ופרשנות של התכנים הלא מודעים מסייעת מאוד לכל אחד להבין טוב יותר את הסיבות לקשייו, ולהיות מודע יותר לעצמו. הגילוי של התכנים הלא מודעים נקראת תובנה והיא מסייעת לקבל החלטות בצורה חופשית ועצמאית יותר. טיפול בגישה הפסיכואנליטית מסייע מאוד גם בקשיים שנוצרו ביחסים הבין אישיים, ונקודת המוצא היא שכל אדם עבר תהליך של הפנמות וההזדהויות ביחסים עם ההורים המשפיעים על האופן שבו הוא יוצר קשרים בהווה בין אם מדובר ביחסים זוגיים ובקשרים חברתיים. ולכן, כדי להימנע מסבל מיותר במצבים שבהם אתם מרגישים תחושות של מועקה, "תקיעות", משבר או כל מצב שמבטא מצוקה רגשית מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי.

 

נקודת המוצא היא שלכל אדם תהליכים נפשיים לא מודעים שהודחקו ומשפיעים עליו בחיי היומיום. הפיכת התכנים הלא מודעים למודעים מפחיתים חרדה ומאפשרים לקבל החלטות טובות ומשמעותיות יותר בכל תחומי החיים

 

סיפורי מקרה מהקליניקה: מטופלת החווה עמדת "קורבן" ביחסים בינאישיים. בחורה בשנות העשרים לחייה פנתה לטיפול עקב משבר ביחסים עם בעלה וההורים. במהלך הטיפול דווחה על קושי להתאפק ונטייה להתפרץ, קשיים בניהול שיחה עם הבעל ונטייה לעשות כל מה שהוריה מבקשים ממנה. השינוי התרחש כאשר הצליחה להבין כי היחסים שאפיינו את תקופת ילדותה שבהם הייתה עושה כל מה שמבקשים ממנה עד כדי ויתור עצמי משוחזרים כיום ביחסים שלה עם בעלה. במהלך המפגשים המטופלת הצליחה להשתחרר מעמדה קורבנית זו ולאפשר לעצמה מקום שווה ביחסים עם בני משפחתה.

מקרה נוסף מהקליניקה: בחורה המזדהה עם האב ובוחרת בבן זוג בוגדני. אישה במהלך שנות השלושים לחייה הנמצאת בזוגיות עם גבר אלים מזה מספר שנים. במהלך הטיפול עלו תכנים רגשיים מתקופת הילדות שהצביעו על חשיפה לקשר עם אב אלים ורודני. אותה בחורה שחזרה את היחסים עם אביה ע"י קשר זוגי עם גבר אלים וכוחני שנהג לפעול באופן דומה לאביה ביחסים אתה. לאחר זיהוי הבעיה וההבנה לגבי אופי הקשרים שבחרה לעצמה, החליטה להיפרד מבן זוגה. במהלך הטיפול רכשה לעצמה השכלה אקדמית, יצרה קשרים בין אישיים משמעותיים ובהמשך גם מצאה לעצמה חבר לחיים. היא הגדירה אותו כ"גבר של חייה", והיחסים ביניהם התאפיינו בכבוד והדדיות.  

.

נשארתם עדיין עם שאלות על טיפול פסיכולוגי? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

 

פסיכותרפיה למבוגרים
פסיכותרפיה למבוגרים ע
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support