טיפול משפחתי

המשפחה היא המעגל החברתי הראשון והמשמעותי ביותר. בטיפול משפחתי מסייעים לבני המשפחה ליצור תקשורת חיובית, באמצעות הקשבה והבנת הצרכים של כל אחד כדי לשפר את מערכת היחסים ביניהם.

בעוד שפסיכותרפיה למבוגרים מתמקדת בחיי הנפש של הפרט, השינוי בהתנהגותו הוא תוצאה של שינויים בעולמו הפנימי ומטרת הטיפול הוא לגרום לשינוי רגשי כדי להקל ולהפחית את המצוקה הרגשית. לעומת זאת, טיפול משפחתי מתמקד במשפחה כיחידה אחת מתוך הנחה שמרבית הבעיות יכולות להיפתר באמצעות יצירת תקשורת חדשה ושינוי היחסים ביניהם באמצעות מערכת כללים המבוססים על כבוד ותמיכה הדדית.

התא המשפחתי הוא המעגל החברתי הראשון והמשמעותי ביותר לבני המשפחה. תפקיד ההורים לספק לילדיהם מענה לכל צורכיהם הרגשיים והבריאותיים, אולם התא המשפחתי עשוי להוות גם מקור לקשיים, קונפליקטים, כעסים ואכזבות. היחסים בין הורים וילדים נעשו מורכבים יותר כיום במיוחד בתקופה שבה הגבולות בין מוקדי הסמכות מטושטשים וישנה פגיעה בסמכות האב. הילדים הצעירים וגם המתבגרים מרבים לבלות מול מסכים ועשויים להיחשף לתכנים בעייתיים, בנוסף להתמודדות עם סערת גיל ההתבגרות (פרטים על טיפול במתבגרים במאמר טיפול במתבגרים). הורים שאינם מספיק סמכותיים ומציבים גבולות ברורים עשויים למצוא את הילד עם קשיים רגשיים שונים כמו למשל בעיות התנהגות והפרעות אכילה בקרב מתבגרות (פרטים על הדרכת הורים במאמר הדרכת הורים). גורמים שונים נוספים עשויים להשפיע על יציבות המשפחה מאחר והמבנה המשפחתי דינמי ומשתנה כחלק מהתפתחות טבעית כמו: לידת תינוק, מעברי דירה/עיר ו/או מסגרות חינוך. גם להשפעה של משברים אישיים, ואירועי חיים כמו התפרקות התא המשפחתי יכולה לגרום למתחים וקונפליקטים בין חבריה. בחלק מהמקרים בני משפחה נוטים לייחס בעיות לאחד מחבריה, מה שמוגדר בספרות הפסיכולוגית כ"פציינט מזוהה". התמקדות ב"פציינט המזוהה" כמי שמעורר מחלוקות בין חבריה לעיתים קרובות גורמת לבני המשפחה להגיע לטיפול. עצם ההגעה לטיפול היא החשובה ומאפשרת ליצור תהליך שסופו שינוי בתקשורת וביחסים בין בני המשפחה.

.

טיפול משפחתי מתמקד במשפחה כיחידה אחת מתוך הנחה שמרבית הבעיות יכולות להיפתר ביצירת תקשורת חיובית ושינוי היחסים באמצעות מערכת כללים המבוססים על כבוד ותמיכה הדדית 

.                                

.

לשאלות נוספות על טיפול משפחתי או לפגישת היכרות ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

.

1. גורמים לפנות לטיפול משפחתי

ישנם גורמים שונים המשפיעים על הדינמיקה המשפחתית והיחסים בין בני המשפחה. נתרכז בגורמים המרכזיים לפנות לטיפול משפחתי.

דפוסי תקשורת לקויים במשפחה – כאשר ישנם קונפליקטים ומאבקי כוחות בין בני המשפחה כפי שבאים לידי ביטוי בקשר בין ההורים לבין עצמם, בקשר הורה-ילד או בקרב האחים במשפחה.

בעלי צרכים "מיוחדים" – כאשר אחד מבני המשפחה מזוהה כבעל צרכים "מיוחדים" המשפיע על הדינמיקה והיחסים בתוך המשפחה כגון: נכות/מוגבלות פיזית או נפשית.

משברים ואירועי חיים – התפתחותם של משברים ואירועי חיים המערערים את התא המשפחתי כגון: התפרקות המבנה המשפחתי, מבנה משפחתי חדש, אובדן של בן משפחה ומשבר כלכלי.

שלבי מעבר או שינויים בחיי משפחה – כאשר ישנם שינויים המשפיעים באופן ישיר או עקיף על בני המשפחה כגון: היריון, לידת תינוק חדש, ילד/ה בגיל ההתבגרות ומעבר דירה.

.

.

2. טיפול משפחתי בגישה פסיכואנליטית

טיפול משפחתי מתמקד במשפחה כולה או בחלק מחבריה אך לא באחד הילדים. טיפול משפחתי מתמקד בזיהוי קונפליקטים בינאישיים ודרכי תקשורת והתנהגויות בעייתיות העשויות לפגוע בתפקוד המשפחתי ושל כל אחד מחבריה. הטיפול המשפחתי מתחיל במפגשי היכרות כדי לנסות להבין מכל אחד מחבריה כיצד הוא מבין את הבעיה, ממתי הוא מבין שהבעיה החלה, מול מי מבני המשפחה הוא חווה קושי, והאם נעשה ניסיון במסגרת המשפחתית לטפל בה. בחלק מהמקרים מתקיים מפגש עם ההורים ולאחריו כל אחד מהילדים נפגש עם המטפל בנפרד. המפגש הפרטני משמעותי מאחר והוא מאפשר לכל אחד לדבר על הבעיות במשפחה באופן חופשי יותר וגם מתוך הבנה שכל אחד מבין וחווה את הקשיים בצורה שונה. לאחר ההבנה את הסיבות לקשיים ניתן לקבל החלטה לגבי המבנה הטיפולי (למשל הורה עם ילד) ולהגדיר את מטרות הטיפול המשפחתי. הטיפול המשפחתי מכוון להיות קצר וממוקד בהתאם למטרה טיפולית שנקבעה עם בני המשפחה. מניסיוני המקצועי, כאשר בני המשפחה מגיעים עם מוטיבציה ורצון ניתן להוביל לשינוי משמעותי במישור האישי והמשפחתי כאחד.

.

טיפול המשפחתי מטפל בבעיות תקשורת ומאבקי כוחות ומספק מענה פרטני או מפגשים משפחתיים בהתאם לזיהוי הבעיה ומכוון להיות קצר וממוקד בהתאם למטרה הטיפולית שנקבעה

.

.

נשארת עדיין עם שאלות על טיפול משפחתי? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

.

מאמרים נוספים

טיפול זוגי

שאלות ותשובות

.

טיפול משפחתי
טיפול זוגי
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
whatsapp icon