טיפול משפחתי

המשפחה היא המעגל החברתי הראשון והמשמעותי ביותר! בטיפול משפחתי מסייעים לבני המשפחה ליצור תקשורת חיובית, באמצעות הקשבה והבנת הצרכים של כל אחד כדי לשפר את מערכת היחסים ביניהם.

פסיכותרפיה למבוגרים מתמקדת בחיי הנפש של הפרט, וטיפול זוגי מתמקד ביחסים בין בני הזוג. לעומת זאת, טיפול משפחתי מתמקד במשפחה כיחידה אחת. התא המשפחתי הוא המעגל החברתי הראשון והמשמעותי ביותר לכל אחד מבני המשפחה. הוא אחראי לספק תמיכה פיזית ורגשית לילדיה, אך גם עשוי להוות מקור לקשיים, קונפליקטים, כעסים ואכזבות. במהלך החיים משפחות עשויות להתמודד עם מגוון קשיים: לידת תינוק חדש, מחלה כרונית, אובדן של בן משפחה ומשברים כלכליים. מניסיוני המקצועי, קונפליקטים אישיים, דפוסי תקשורת לקויים ומתחים ביחסים הבין אישיים פוגעים באופן משמעותי ביציבות התא המשפחתי.  

לשאלות נוספות על טיפול משפחתי או לפגישת היכרות אתם מוזמנים לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

מתי כדאי לפנות לטיפול משפחתי?

המבנה המשפחתי דינמי ומשתנה כחלק מהתפתחות טבעית שעוברת כל משפחה. לעיתים קרובות שינויים כמו התפרקות התא המשפחתי ויצירת תא משפחתי חדש גורמים למתחים וקונפליקטים בין חבריה. מניסיוני המקצועי, פעמים רבות בני משפחה נוטים לייחס בעיות לאחד מחבריה, בין אם מדובר בנכות/מוגבלות פיזית או נפשית או עקב משברים ואירועי חיים. ההתמקדות בבן משפחה אחד מוגדרת בספרות הפסיכולוגית כ"פציינט המזוהה", ופעמים רבות העיסוק בו גורם למשפחה להגיע לטיפול, אולם פעמים רבות ניתן לגלות שדרך התלונה על בן המשפחה ישנה בעיה משפחתית מורכבת יותר.

.

סיבות לפניה לטיפול משפחתי

דפוסי תקשורת לקויים במשפחה – קונפליקטים ביחסים בין בני המשפחה כפי שבאים לידי ביטוי בקשר בין ההורים לבין עצמם, בקשר הורה-ילד או בקרב האחים במשפחה. קשיים אלו עשויים להיות מועצמים עוד יותר במקרים כמו הקמת תא משפחתי חדש הכולל ילדים מנישואין קודמים.

בעלי צרכים "מיוחדים" – כאשר אחד מבני המשפחה מזוהה כבעל צרכים "מיוחדים" המשפיע על הדינמיקה והיחסים בתוך המשפחה כגון: נכות/מוגבלות פיזית או נפשית.

משברים ואירועי חיים – התפתחותם של משברים ואירועי חיים המערערים את התא המשפחתי כגון: התפרקות המבנה המשפחתי, אובדן של בן משפחה, משבר כלכלי, פגיעה מינית, מחלה כרונית, טראומה ופיטורין.

שלבי מעבר או שינויים בחיי משפחה – כאשר ישנם שינויים המשפיעים באופן ישיר או עקיף על בני המשפחה כגון: היריון, לידת תינוק חדש, גיל ההתבגרות ומעבר דירה.

.

טיפול משפחתי - מהו?

טיפול משפחתי מתמקד במשפחה כיחידה אחת. בתחילת המפגשים חברי המשפחה לומדים להבין מהן הבעיות המרכזיות שהמשפחה מתמודדת איתן. מטרת הטיפול המשפחתי לסייע ולשפר את התפקוד של כל אחד מבני המשפחה. באמצעות כלים פסיכולוגים ניתן ללמד את בני המשפחה כיצד לכבד ולהיות קשובים האחד לשני, לספק עבור כל אחד מהם תחושה של "מקום" במרחב הפיזי והרגשי, ומתן מענה רגשי לכל אחד בהתאם לצרכיו האישיים.

המפגשים מתקיימים עם בני המשפחה יחדיו, ובהתאם לצורך רצוי לשלב גם מפגשים פרטניים. מניסיוני המקצועי, כאשר בני המשפחה מגיעים עם מוטיבציה ורצון ניתן להוביל לשינוי משמעותי במישור האישי והמשפחתי כאחד.  

 

נשארתם עדיין עם שאלות על טיפול משפחתי? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

 

טיפול משפחתי
טיפול משפחתי ע
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support