טיפול במתבגרים

הסערה הרגשית והשינויים האופייניים לגיל ההתבגרות עשויים לעורר או להגביר פחדים וחרדות קיימים וטיפול פסיכולוגי יכל לסייע מאוד להבין את הבעיה, להפחית חרדה ולהוביל לשינוי וצמיחה. 

"אתם לא מקשיבים לי", "אני רוצה להחליט באיזה שעה לחזור הביתה!", "אני עם בית הספר הזה סיימתי!" האם המשפטים האלו מוכרים לכם? גיל ההתבגרות ידועה כתקופה סוערת ובמיוחדת בחיי המתבגר העובר שינויים משמעותיים בתחום הגופני, קוגניטיבי, רגשי והחברתי. זוהי תקופה שידועה במצבי הרוח המשתנים תדיר כמו מטוטלת שמאופיינת במעבר המחוג מצד אחד לצד השני כך למשל, מתבגרים צריכים עדיין את התלות בהוריהם ולעומת זאת רוצים להרגיש עצמאיים, הם משוכנעים בצדקת דרכם שיודעים הכל ולעומת זאת, מבטאים תחושה של חוסר אונים וחוסר בוודאות ובטחון בחיים, ובנוסף מעדיפים לבלות עם החברים לעומת הצורך לדעת שההורים שומרים ומגוננים עליהם.

.

הצורך המרכזי של המתבגר היא לבנות לעצמו זהות נפרדת מהוריו ולקבל החלטות באופן עצמאי

.

ההתבגרות לא חייבת לעבור בהכרח במשברים ודרמות סוערות ובחלק ניכר מהמקרים עולים קשיים ספציפיים שכאשר מקבלים מענה העניין נפתר. חלק מהמתבגרים מצליחים לווסת את הרגשות ולשמור על יציבות רגשית ואחרים נוטים להגיב באימפולסיביות וללא מחשבה. חלק מהם חרדים לגדול ולצמוח מבחינה גופנית כך למשל בנות החוששות לקבל מחזור ובנים המפחדים להישאר נמוכים ולא לגבוהה. כל אלו ואחרים ללא ספק מעוררים סערה רגשית ונוכח השינויים הרבים המאפיינים תקופה זו חלק מהמקרים עשויים להוביל למצבי דיכאון, חרדה וירידה משמעותית בתפקוד בתחום הלימודי, החברתי וההתנהגותי. לכן כאשר מזהים סימני מצוקה כדאי לפנות להתייעצות על מנת לסייע למתבגר (והוריו) לטפל במשבר הקיים ולעבור את תקופת גיל ההתבגרות בצורה טובה ביותר שאפשר.

.

לשאלות נוספות על טיפול פסיכולוגי במתבגרים או לפגישת היכרות ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

מאפיינים נוספים של גיל ההתבגרות

המתבגר מתמודד עם שינויים רבים בתקופת גיל ההתבגרות, אולם הצורך בהפחתת התלות בהורים וברצון לקבל החלטות באופן עצמאי הינו משמעותי ביותר. הצורך בעצמאות חשוב והכרחי לצמיחה אישית מאידך דורש לקיחת אחריות. אחד השינויים המרכזיים שהמתבגר מתמודד איתם הוא שינויים גופניים מואצים עקב תהליך הגדילה. שינויים אלו מתבטאים בקבלת וסת, צמיחה לגובה, שינויים בקול, צמיחה של שדיים ושיער בגוף. בנוסף, בגיל ההתבגרות חל עיסוק מוגבר במראה החיצוני המתבטא בבחירת סגנון הלבוש, עיצוב השיער, פירסינג וקעקועים. מתבגרים נוהגים לחקות את המראה החיצוני של חבריהם ולכן עיכוב או צמיחה מואצת עשויים לפגוע בדימוי העצמי והגופני שלהם.

.

בשל השינויים ההורמונליים וההתפתחות המינית חלה עלייה בעוררות המינית, והמיניות עוברת מהפנטזיה לדחף טבעי ורצון לממש את התשוקות המיניות

.

חלה קפיצה קוגניטיבית מרשימה בכל הנוגע ליכולת החשיבה שנעשית מופשטת והמתבגר מסוגל להתמודד טובה יותר עם פתרון בעיות. היכולת לנתח תהליכי חשיבה מעוררת גם שאלות קיומיות על משמעות החיים כמו "למה אני חי ולאיזה מטרה?". המתבגר מתמודד גם עם דרישות לימודיות מוגברות במסגרת בי"ס. היבט נוסף לשינוי ביכולת החשיבה מאפשר למתבגר לנהל שיחות עם מבוגרים, להביע את דעתו ולקבל או לא להסכים לדעותיהם. מבחינה חברתית, מתבגרים משקיעים מאמצים גדולים למצוא את "מקומם" החברתי והם מרבים לבלות מחוץ לבית או עם החברים באינטרנט, אולם נפגעים בקלות רבה מכל חוויה הקשורה בדחייה חברתית. הצורך החברתי בא לידי ביטוי גם ביצירת קשרים אינטימיים עם בני המין השני.

.

מתי כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי במתבגרים?

סימפטומים בקרב מתבגרים

  • הפרעות חרדה כמו חרדת בחינות ופרפקציוניזם. לקריאה נוספת ניתן לקרוא בקישור טיפול בחרדה
  • מחשבות טורדניות המלוות בביצוע פעולות טקסיות. לקריאה נוספת ניתן לקרוא בקישור מחשבות טורדניות
  • תלותיות יתר בהורים ו/או דחייה חברתית
  • קיצוניות באכילה. לקריאה נוספת ניתן לקרוא בקישור טיפול בהפרעות אכילה
  • שינויים קיצוניים במצב הרוח. לקריאה נוספת ניתן לקרוא בקישור טיפול בדיכאון
  • בעיות התנהגות של מתבגרים שיכולות להתבטא בהיעדרויות ממושכות מחוץ לבית ההורים והתרחקות מהמשפחה, פגיעה ברכוש, שתיית אלכוהול, שימוש בסמים, פגיעה עצמית, מתירנות יתר מינית ואובדנות
  • קשיים לשמור על ריכוז במהלך השיעור (הפרעת קשב)
  • דימוי עצמי נמוך. לפרטים נוספים ניתן לקרוא בקישור טיפול בדימוי עצמי
  • שינויים בדפוסי הנוכחות בבי"ס וירידה בתפקוד ובהישגים לימודיים
  • הפרעות קשב וריכוז

.

ישנם מצבים נוספים בחיים שעשויים לעורר פניה לטיפול כך למשל כעסים ויחסים מתוחים עם ההורה בעקבות התפרקות המבנה המשפחתי, אובדן של אחד ההורים, פגיעה מינית, מצב של פוסט טראומה ומחלה כרונית שהתפתחה. ייתכן ואירועי חיים אחרים אשר התרחשותם בתקופה רגישה זו עשויים להיתפס כמועצמים ולהשפיע על בריאותו הנפשית של המתבגר.

.

טיפול במתבגרים - מהו?

טיפול במתבגרים בגישה פסיכואנליטית

טיפול פסיכולוגי במתבגרים, בדומה לפסיכותרפיה למבוגרים, מבוסס בעיקרו על "טיפול בדיבור" שבאמצעותו נותן המתבגר ביטוי לעולמו הפנימי ולמתחולל בו, ובשונה מטיפול בילדים המבוסס בעיקר על משחק ויצירה. לפני המפגש הראשון עם המתבגר נהוג לקיים מפגש עם ההורים כדי להבין מהי הסיבה שבגללה הם רוצים או שהמליצו להם להגיע לטיפול. הטיפול במתבגר מתחיל לאחר שהוא קיבל הסבר או שנעשה אתו בירור לגבי סיבת הגעתו. בתחילת המפגשים ההתייחסות לאופן שבו הטיפול מתנהל ולחיסון הרפואי הם חלק מברית טיפולית המיועדת לספק עבורו תחושות של אמון ובטחון במטפל כדי לגייס אותו להצלחת הטיפול. מניסיוני המקצועי, חלק מהמתבגרים מתקשים להיכנס למסגרת של טיפול על רקע מחסומים והתנגדויות שונות כאשר הקושי הבולט ביותר קשור לרצון של המתבגר לעצב לעצמו זהות נפרדת ועצמאית, בעוד שהטיפול הפסיכולוגי נתפס באופן לא מודע כמאיים על עצמאותו. לעיתים קרובות המתבגר מתקשה לסמוך וליצור קשר המבוסס על אמון במבוגרים. חלקם חוששים מפני הצמדת סטיגמה חברתית ופחד שטיפול פסיכולוגי עלול לפגוע בגיוס לצה"ל ובאפשרויות השיבוץ השונות והרצויות עבורם. היכולת של המתבגר להזדהות עם המטפל עשויה לשמש עבורו כאמצעי להפנמה של נורמות וכללים חברתיים.

.

על רקע המחסומים וההתנגדויות שהמתבגר עשוי להציב בטיפול, התעניינות בתחביבים והעיסוקים בשעות הפנאי הם דרך המלך לסלול עבורו את הדרך להצלחת הטיפול

.

גם ההתייחסות לכך שהתכנים שעולים במפגשים נשארים בינו ובין המטפל עשויה לעזור בטיפול. מניסיוני, טיפול במתבגר המלווה בהדרכת הורים  מסייע בצורה משמעותית למתבגר. ההבנה של ההורים את הבעיות והצרכים של ילדם בליווי הדרכה והכוונה מאפשרת להם לעשות שינויים שישפיעו עליו וגם עליהם באופן מיידי. בחלק מהמקרים ניתן וגם רצוי לשלב מפגשים משותפים עם ההורים על מנת לגשר על פערים שנוצרו ביניהם.

סיפור מקרה מהקליניקה: מתבגר בן 15 שהגיע לטיפול על רקע בעיות התנהגות בביה"ס. במהלך פגישת ההיכרות ההורים דווחו על קשיים בקבלת סמכות וגבולות, ריבוי הפרעות בשיעורים, מעורבות באלימות בהפסקות והתחצפויות כלפי הצוות החינוכי. מהמפגשים עם ההורים התקבלה תמונה של נער פגיע המרגיש מקופח בסביבתו החברתית. השערה שקבלה אישוש והטיפול סייע לו להבין שתחושת הפגיעות והקיפוח סיפקו עבורו תחושה של כוח ושליטה השייכים לעולם הדמיון. היכולת של המתבגר לוותר על הכוחניות המגולמת בתחושת המקופחות העלתה את הדימוי העצמי שלו והוא התחיל להפנות את הכוחות הנפשיים להשקעה בלימודים ובתחום החברתי.

.

נשארת עם שאלות על טיפול פסיכולוגי במתבגרים? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

 

טיפול במתבגרים ע
פסיכולוגים בפתח תקווה, קרית אונו, ראש העין והסביבה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support