הפרעות אכילה

הפרעת אכילה מערבת מצוקה רגשית עם הגוף באמצעות אכילה. מטרת הטיפול להגמיש את החשיבה הביקורתית והשיפוטית, להשתחרר מתחושות אשמה ולמלא את הריקנות במקום באכילה רגשית בתשוקה ודחף לחיים.

עד לפני מספר עשורים הפרעות אכילה היו יחסית תופעה לא מוכרת אך השינויים המשמעותיים שחלו בעידן המודרני מבחינה תרבותית וחברתית גרמו להפרעות אכילה להפוך למגפה תרבותית של ממש. החשיפה העצומה לעולם הפרסום והמדיה המציגים נשים רזות באופן קיצוני נקלט ע"י צעירים וצעירות כמשפיע מאוד על תפיסת הגוף. העיסוק במראה החיצוני קיבל תאוצה גדולה ככל שהפכנו להיות חברה תחרותית יותר ובעלת רמת חיים גבוהה יותר מבעבר. התרבות החדשה מתייחסת באופן קפדני לבריאות, תזונה ומראה הגוף והתפתחה תעשייה של מכוני כושר, טכניקות לעיצוב וחיטוב הגוף ושיטות רבות להרזיה.

בקרב מתבגרים ידוע כי תקופת גיל ההתבגרות סוערת ומיוחדת עם אתגרים רבים שגורמים למתח ולחץ פנימי שעשויים לערער את האיזון הרגשי ולהוביל להפרעות אכילה. מתבגרות נוטות לפתח הרגלי אכילה לא מסודרים וחלק מהן אוכלות כמויות אוכל גדולות לעומת אחרות שעוסקות בצמצום משמעותי. מבחינה חברתית המעבר לחטיבת הביניים ואח"כ לתיכון חושפות לנורמות חברתיות שיכולות לפתח דפוסי חשיבה שליליים על המראה החיצוני ומשקל הגוף. חשוב להדגיש שלא כל שינוי בדפוסי האכילה מצביע על הפרעת אכילה. שינויים יכולים להיות מושפעים עקב צורך לאכול יותר בהשפעת התפתחות הגיל וחלק מפתחים דפוסי אכילה בהתאם למצבים רגשיים לדוגמה, אכילת יתר בשעת מתח או עצבות, שאינם מצביעים ממש על הפרעת אכילה.

הפרעת אכילה נחשבת להפרעה פסיכוסומטית המערבת את הגוף באוכל ומלבד סימפטומים של  עיסוק במראה החיצוני ומשקל הגוף, חלה פגיעה משמעותית בדימוי העצמי. דימוי הגוף הוא חלק מהדימוי העצמי ולמרות שידוע שלא תמיד קיים קשר בין הדימוי הגופני לבין הנתונים הפיזיים, במקרים רבים ניתן להיתקל בבעלות מבנה גוף רזה שתופסות עצמן כשמנות. עיוותים בדימוי הגוף ותפיסה לא תקינה של המציאות הגופנית, עומדים בבסיס הפרעות אכילה.

החברה נוטה לשלול השמנה ומחקרים מראים שאנו נוטים להעריך, להקשיב ולכבד יותר דעה של רזים יותר ואף לייחס להם הצלחה ואושר בחייהם בהשוואה לבעלי משקל עודף. המסר שחלחל לבעלי משקל עודף גורם להם להרגיש מוכשרים פחות ובעלי ערך נמוך יותר בהשוואה לרזים. הם נוטים גם להרגיש חוסר נוחות לגבי המראה שלהם שעשוי לגרום להרגשה של אובדן השליטה על הגוף ועל חייהם ולפגיעה בדימוי העצמי. הפרעת אכילה גורמת למצוקה וסבל נפשי שגורם לכאב ופוגע בכל תחומי החיים לכן כאשר אנו מזהים סימנים של מצוקה רגשית מומלץ שלא לחכות שהסימפטומים יחריפו אלא לפנות להתייעצות מקצועית.

.

לשאלות נוספות על טיפול בהפרעות אכילה או לפגישת היכרות ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

.

1. סוגי הפרעות אכילה וסימפטומים מרכזיים

ספר האבחנות הרפואי המאבחן ומסווג הפרעות נפשיות, מבחין בין מספר הפרעות אכילה מינקות, וילדות מוקדמת ועד נערות ונשים צעירות. בחשיבה הפסיכואנליטית המצוקה הרגשית נקראת סימפטום שהוא הגורם המרכזי לפנייה לטיפול נפשי. לרוב הסימפטום לא מודע והתלונה בטיפול מתייחסת לתיאור חיצוני למשל בעיות אכילה. הסימפטום הוא הציר המרכזי שהטיפול נסוב סביבו ומטרת הטיפול הוא להבין את המשמעות של הסימפטום שמהווה חלק משמעותי בהצלחת הטיפול. כל אחת מהן מהפרעות האכילה יכולה להתבטא בצורות שונות ובשילוב עם סימפטומים שונים. נציג את שלושת סוגי ההפרעות אכילה הנפוצות בולימיה נרבוזה, אכילה כפייתית ואנורקסיה נרבוזה, אך נדגיש כי המאמר מתמקד בשתיים הראשונות בלבד.

א. בולימיה נרבוזה – בולימיה נברוזה היא הפרעה שבאה לידי ביטוי בעיקר בחרדה גדולה מפני השמנה ועיסוק בלתי פוסק באוכל, משקל הגוף והופעה חיצונית. היא מאופיינת באירועים חוזרים ונשנים של בולמוסי זלילה ולאחריהן הקאה יזומה שגורמות לתחושתה אופוריה ולכן להתמכרות. בולימיה נקשרת גם לסימפטומים הנוגעים לאובדן השליטה על הדחפים כמו מתירנות מינית, הימורים, צריכת סמים ואלכוהול. נערות הסובלות מבולימיה מאופיינות במשקל גוף בטווח הנורמה אולם הבולימית מציבה לעצמה משקל נמוך יותר מהמשקל האופטימלי עבורה.

סימפטומים – ספר האבחנות הרפואי מייחס ארבעה סימפטומים מרכזיים לאבחון בולימיה נרבוזה. אירועים חוזרים של בולמוסי אכילה, איבוד שליטה על בולמוסי האכילה למרות ההכרה בקיום הבעיה, הקאות יזומות, דיאטות קיצוניות או צום, שימוש בחומרים משלשלים, משתנים ומרזים במטרה לאזן את השפעת בולמוסי האכילה ועיסוק מופרז במראה הגוף ובמשקלו.

.

ב. הפרעת אכילה בולמוסית זוהי הפרעת אכילה שנפוצה יותר מבולימיה נרבוזה ושכיחה יותר בקרב הסובלים מעודף משקל ואובחנה רק בשנים האחרונות. בדומה לבולימיה נרבוזה מתבטאת בחששות מפני השמנה ועיסוק רב במזון, משקל הגוף והופעה חיצונית, אולם בשונה מבולימיה נרבוזה התקפי האכילה אינם כוללות התנהגויות "מפצות" כמו הקאות או פעילות גופנית מוגזמת. דפוס זה של שימוש באוכל כאמצעי להפחתת מצוקה רגשית נלמד פעמים רבות עוד בגילאים הצעירים כאשר הורים המתקשים להתמודד עם הדחפים והצרכים של הילד הצעיר ופותרים את עצמם במתן אוכל.

סימפטומים – ספר האבחנות הרפואי מייחס מספר סימפטומים מרכזיים לאבחון הפרעת אכילה בולמוסית: תחושת חוסר שליטה באכילה של כמות אוכל גדולה מאוד תוך פרק זמן קצר. המצבים של התקפי האכילה מתקשרים עם אכילה מהירה מהרגיל עד תחושת מלאות לא נעימה ואכילת כמות אוכל גדולה ללא תחושת רעב ממשית. אכילה לבד בסתר בגלל תחושת בושה. תחושת גועל מהעצמי, דיכאון ואשמה לאחר התקף אכילה. התקפי האכילה התרחשו לפחות אחת לשבוע במשך שלושה חודשים רצופים.

.

ג. אנורקסיה נרבוזה – אנורקסיה נרבוזה היא תסמונת פסיכיאטרית של פחד כפייתי וממשי מפני השמנה, שבאה לידי ביטוי במגוון התנהגותיות כפייתיות במטרה לשלוט במשקל הגוף. אנורקסיה נרבוזה באה לידי ביטוי בהרזיה קיצונית מאוד והכחשה של תחושות רעב. ישנה חשיבות גדולה לאתר אותה מוקדם ככל שניתן על מנת לספק את הטיפול הרצוי ביותר עבורה. כאשר אינה מאובחנת ומטופלת בצורה נכונה היא עלולה להתפתח לכדי הפרעה כרוניות, לגרום לסיבוכים בריאותיים ולסיכון חיים.

סימפטומים – ספר האבחנות הרפואי מצביע על ארבעה סימפטומים מרכזיים לאבחון אנורקסיה נרבוזה: סירוב לשמור על משקל גוף התואם את הגיל והגובה, פחד עצום מעלייה במשקל ומהשמנה למרות מצב של תת משקל, הפרעה בתפיסת המשקל או המראה והשפעה לא רציונלית של המשקל והמראה החיצוני על ההערכה העצמית או הכחשת חומרת המשקל הירוד. בקרב נערות אי הופעה של שלושה מחזורי וסת באופן רצוף לפחות..

טיפול – הטיפול באנורקטיות אפשרי רק בפיקוח צמוד ולרוב נעשה בבתי חולים ומצריך עבודה מערכתית. הצוות הרב מקצועי כולל בד"כ רופא פנימי, קרדיולוג, פסיכיאטר, פסיכותרפיסט לטיפול פרטני ומשפחתי, דיאטנית ואחות. לעיתים קרובות מטופלות מתנגדות לקבלת טיפול ומסכנות את חייהן..

.

המשותף לבולימיה והפרעת אכילה בולמוסית הוא חרדה מפני השמנה, עיסוק קבוע באוכל, משקל הגוף ובהופעה החיצונית

.

.

2. גורמים להפרעות אכילה

המאמר הנוכחי מתמקד במספר גורמים פסיכולוגיים וסביבתיים המשפיעים על הנפש ומהווים גורמי סיכון להתפתחות הפרעת אכילה.

.

א. גורמים פסיכולוגים

המשמעות של גורמים פסיכולוגיים היא לקונפליקטים הרגשיים בנפש וליחסי הגומלין בין הגוף לנפש.

צורך לקבל אהבה ותחושת אובדן – התאוריה הפסיכוסקסואלית היא מודל התפתחותי-נפשי המתארת את התפתחות הילד בחמישה שלבים עוקבים שבכל אחד מהשלבים האנרגיה הנפשית שמניעה את האדם (ליבידו) מרוכזת באזור הרגיש למגע בגוף ומאופיין בהתנהגויות וקונפליקטים שבמידה ונפתרו הם מאפשרים התפתחות תקינה לעומת חוסר פתרון שעשוי לגרור תקיעות מבחינה נפשית. נתמקד בשלב הראשון שנקרא ה"שלב האוראלי" המסביר אפשרות להתפתחות הפרעת אכילה: שלב זה מתחיל מיד לאחר הלידה והאנרגיה הנפשית של התינוק ממוקדת בהפקת סיפוקים באמצעות הפה מאחר והתינוק יונק משד האם ו/או פיטמת בקבוק באמצעות פעולת מציצה. לאחר שהתינוק נולד נוכחות האם המספקת את צרכיו מרגיעה ומפחיתה את חרדתו אך כאשר נעדרת או אינה מגיבה הוא חש חוסר סיפוק (אי עונג) ו"חסר ישע" מאחר ותלוי באופן מוחלט באמו שתספק את צרכיו הגופניים והרגשיים. ההיעדרות או חוסר התגובה יוצר עבורו חוויה של אובדן אובייקט האהבה מאחר ותמיד אנו רוצים להרגיש שאוהבים ומעריכים אותנו. אחד הסימפטומים האופייניים להפרעת אכילה היא צורך אינסופי ביחסים עם האם או האב לקבל אהבה, צורך שלרוב מסתיים בחוסר סיפוק. העיסוק במציצה שמרגיע את התינוק הצעיר הוא ביטוי לצורך ממשי שבו היא בוחרת בכל פעם מחדש באוכל ה"מעורר" מחדש את הסיפוק האוראלי "האבוד" כתחליף לאובדן האהבה וצורך להירגעות.

תחושת אשמה ופגיעה בדימוי העצמי – פרויד אינו משתמש באופן ישיר במושג דימוי גוף אך לתפיסתו הגוף מהווה תשתית ומקור לבניית ה"אגו" המשמש מעין ייצוג נפשי של שטח פני הגוף. דימוי הגוף מהווה חלק אינטגרלי של הדימוי העצמי, ודימוי הגוף יכול להיות מושפע מהדימוי העצמי וגם להפך ולרוב קשה להפריד או להתייחס אליהם בצורה נפרדת. הדימוי העצמי במיוחד בתקופת גיל ההתבגרות מושפע מאוד מדימוי הגוף בכל הנוגע למראה החיצוני ומתייחס לשאלות כמו האם אני יפה או מכוערת? שמנה או רזה? נשית או גברית? הפרעת אכילה קשורה בעיקר לנערה התופסת את גופה באופן מעוות כמלא מדי או שמן והמחקרים מראים שהדימוי הגופני של בנות מושפע מהמשקל יותר מאשר אצל בנים. בנות שתופסות עצמן כשמנות עלולות לפתח דימוי עצמי נמוך יותר מאשר בנות שתופסות עצמן כרזות. כיצד המנגנון של אכילת יתר פועל? בעקבות אירוע, זיכרון מלחיץ, טריגר או דחף בלתי נשלט "דוחפת" לגופה הנערה אוכל רב, מתוקים וכו'. המצפון שמפקח על תחום המוסר ופועל ע"פ כללים חברתיים "נכנס לתמונה" מעניש ברגשות אשמה ומלקה אותה על האכילה המרובה, מגדף וגורם לפגיעה בדימוי העצמי והגופני ובתחושת הערך העצמי (פרטים נוספים על דימוי עצמי במאמר דימוי עצמי נמוך). העלייה במשקל גורמת לתחושת אי נוחות עם גופה. נערה עם הפרעת אכילה סובלת בד"כ ממצפון נוקשה וביקורתי הניצב מול "אגו" חלש וכנוע. חומרת התגובה של המצפון משתנה בהתאם לעוצמת הדחפים הביולוגיים ופתרון התסביך האדיפלי. ככל שהתסביך האדיפלי היה קשה ומורכב יותר כך הנערה הצעירה הסובלת מהפרעת אכילה עשויה להיות נוקשה וביקורתית יותר.

תוקפנות והרס עצמי – הנערה הצעירה אוהבת את ההורה גם כאשר ישנם עליות ומורדות ביחסים ביניהם דבר שלא מונע מצבים או אירועים שעשויים לגרום לה לחוש תוקפנות, עוינות או זעם כלפיו. למצב המערב רגשות משני הצדדים קרא פרויד בשם קונפליקט "אהבה שנאה". השנאה כלפי ההורה יכולה להיות עוצמתית ובאותה מידה גם הפחד לאבד את אהבתו מחשש לחוות נטישה או להרגיש לא רצויה ודחויה ולכן החשש "להרוס" את ההורה גורמת לה לרצות אותו ולהפנות את התוקפנות כלפי עצמה, כך שנמנעת מלהשליך עליו את רגשותיה התוקפניים וההורה שנותר "נקי" מאשמה. רגשות של כעס, שנאה אשמה ותוקפנות המתמשכים לפרקי זמן ארוכים מבלי שקבלו מענה רגשי מתאים עשויים לגרום לריצוי הסביבה, להרס עצמי ולדיכאון. פעמים רבות דיכאון וצורך בהרס עצמי מושפעים מיחסי תלות בעייתיים עם אחד ההורים (פרטים נוספים על דיכאון במאמר טיפול בדיכאון).

המרת כאב נפשי לגופניהפרעת אכילה נחשבת להפרעה פסיכוסומטית. עוד בספרו "מחקרים בהיסטריה" משנת 1895 מדווח פרויד על טיפול בנשים היסטריות שהתלוננו בפניו על סימפטומים גופניים, הכאב הנפשי, החרדות והחוויות הטראומטיות שעברו. פרויד מצביע על הקשר שבין מצוקה נפשית לבין ההמרה לכאב גופני כמו: כאבי ראש, בטן, הקאות, שתוקים בגוף או עיוורון פתאומי. פתרון נוסף מתבצע כאשר המנגנון הנפשי "אגו" חש שהוא נמצא בסכנה גדולה המאיימת עליו ומדחיק את התחושות השליליות כדי להימנע מהאיום או המצוקה כפי שנחווה במקור. הדחקת הכאב הנפשי מתרחשת באמצעות תהליך של הסמלה שבו הכאב הנפשי הופך לתוכן ניטרלי אחר שמוצפן בלא מודע: "...המונח המרה מציין הפיכת ריגוש נפשי לסימפטומים גופניים". ניקח מקרה טיפולי לדוגמה המתאר מצוקה נפשית שהומרה לכאב גופני וכיצד באה על פתרונה: "באנליזה של הכאב הזה...היא הודתה שסבתה הסתכלה עליה "במבט חודרני" עד כדי כך שחדר למוחה (וגרם לה לכאב ראש). היא פחדה שהאישה הזקנה תסתכל עליה במבט חשדני וכשספרה על המחשבה (במילים) הזאת פרצה בצחוק רם, והכאב חלף". במקרה הזה השימוש בדימוי "מבט חודרני" (הסיבה) יצר אצל המטופלת את התחושה של כאב הראש (תוצאה) והבנת הסיבה שחררה את המטופלת מהכאב ראש והחרדה שנלוותה אליו.

מחשבות טורדניות ו"בריחה" – אפשרות נוספת לפתרון "לא מוצלח" של בעיה נפשית קשור לעיסוק במחשבות אובססיביות שקשורות באופן לא מודע לאובדן אובייקט האהבה כצורך בסיסי להרגיש נאהבת. כתגובה למצוקה הרגשית נערה יכולה במקום להמיר את הכאב הנפשי לגוף להמיר אותו במחשבות אובססיביות מציקות "שנתקעות" וחוזרות באופן בלתי פוסק בליווי חוסר סיפוק עצמי (פרטים נוספים על מחשבות כפייתיות במאמר הפרעת טורדנות כפייתית). המצפון שממשיך להאשים ולהפעיל ביקורת עשוי לגרום לסימפטומים דיכאוניים של אובדן האנרגיה הנפשית, מצבי רוח קיצוניים, בעיות בשינה ובחלק מהמקרים בנוסף לאכילה הרגשית "לברוח" מהמציאות הכואבת ע"י שימוש בחומרים ממכרים כמו סמים, אלכוהול והתנהגויות מיניות חסרון רסן. במקרים קיצוניים של דיכאון הפניית התוקפנות כלפי העצמי יכולה להוביל לכדי פגיעה עצמית ולאבדנות.

.

ב. גורמים סביבתיים

קונפליקטים משפחתיים והזדהויות שליליותההזדהות עם ההורה בן אותו המין הוא פתרון חיובי של תסביך אדיפוס לעומת זאת כאשר הפתרון שלילי הדבר משליך על היחסים עם ההורים. ילדה שנחשפת לסיטואציות רגשיות "אסורות" או פוגעניות ומאיימות נמצאת בחרדה (פרטים נוספים במאמר טיפול בחרדה). להורים ישנה השפעה גדולה על חיי הנפש של הילד לטוב ולרע: ב"אני והסתם" משנת 1923 מחלק לראשונה פרויד את נפש האדם לשלושה מבנים נפשיים: "אגו", "איד" ו- "סופר אגו". בעוד שה"איד" מייצג את הדחף שני המנגנונים הנפשיים הנוספים ה"אגו" ו-"סופר אגו" מתפתחים לאחר הלידה וכחלק מתהליכי הזדהות עם ההורים. ה"אגו האידאלי" הוא מרכיב של ה"סופר אגו" המשמש ייצוג של משהו שאנו רוצים להזדהות ולהידמות אליו בעיקר בהורה בן אותו המין אולם בהזדהות עם ההורה ניתן להיחשף גם לסימפטומים שליליים שלו שעשויים להשפיע על היווצרות הפרעת אכילה לדוגמה, כאשר יש להורה דחף להישגיות, הורה המחזיק בעמדות נוקשות ולא גמישות, נטייה מוגזמת להגנת יתר ומאידך ריחוק רגשי, פרפקציוניסטי המרבה לעסוק בדיאטה ובדימוי הגוף. לדוגמה, אם המתאמנת ברוב ימות השבוע בפעילות גופנית אירובית, מרבה לדבר על אוכל, דיאטות ובמשקל גופה ומביעה חוסר שביעות רצון ממראה גופה. הפרעת אכילה יכולה להתפתח גם בהשפעת קונפליקטים ביחסים עם ההורים שמביעים חוסר שביעות רצון באמצעות הפניית ביקורת, מתחים וויכוחים בלתי פוסקים. הורים שנכנסים ללא רשות למרחב הפרטי ויוצרים תחושה של חוסר אינטימיות וחודרנות וצורך לשלוט ולהעניש.

חשיפה לתרבות וחברה – נערות ונשים צעירות נחשפות כיום לתרבות חדשה של ימינו המתייחסת בקפדנות לבריאות, תזונה ומראה הגוף. בעשורים האחרונים הרזון הפך לסמל יופי, לנעורים, הישגיות והצלחה לעומת נשים שמנות או עם עודף משקל שנתפסות כחסרות אטרקטיביות. עולם המדיה והפרסום כמו הטלוויזיה והאינטרנט מציגים נשים רזות באופן קיצוני דבר שמשפיע מאוד על התפיסה שלהן את גופן. מבחינה חברתית המעבר לחטיבת הביניים ואח"כ לתיכון חושפות אותן לנורמות חברתיות שיכולות לפתח אצלן דפוסי חשיבה שליליים על המראה החיצוני ומשקל הגוף.

משברים ואירועי חיים – אירועי חיים משמעותיים כמו: גירושין, תאונה, פיגוע טרור, פגיעה מינית, התעללות רגשית, מחלה כרונית שהתפתחה, רעיון או משאלה שלא התממשו ואהבה נכזבת.

.

המקור להפרעת אכילה הוא רגשי ושימוש באוכל מערב את הגוף כאמצעי לביטוי המצוקה והסבל הנפשי

.

.

3. טיפול פסיכואנליטי בהפרעת אכילה

הגישה הפסיכואנליטית רואה בהפרעות אכילה כשייכות לתחום ההפרעות הפסיכוסומאטיות, שמשמעותה היא שהאדם מערב את הנפש עם הגוף. הטיפול הפסיכואנליטי יוצא מנקודת הנחה שלכל אדם קונפליקטים נפשיים לא מודעים הנוגעים לחיי הנפש וליחסים עם ההורים והסיבה שהודחקו ומשפיעים עליו בחיי היומיום. מה שלא ניתן לבטא באמצעות מילים "מדובר" דרך הגוף. המשותף לאכילה בולמוסית ולבולימיה נרבוזה הוא שהכאב הנפשי לא מנוסח במילים. סימפטומים של בדידות, ריקנות, צורך "להתמלא", "מלאות", אשמה, בושה וגועל עצמי יכולים לקבל מענה רגשי באמצעות הדיבור. המטרה המרכזית בטיפול היא לאתר את שורש הבעיה מנקודת הנחה כי לכל אחת יש את הסיפור האישי שגרם לה לערב מצוקה רגשית באכילת יתר והחיבור בין הזיכרון לרגש מסייע להפחית את הסבל והכאב. הקושי להבין ולהתמודד לבד עם הבעיה כשלעצמה גורמת לתחושה של תסכול ומועקה פנימית. מניסיוני המקצועי עצם ההקשבה למילים, לרגשות, מחשבות, דחפים, משאלות, חלומות וההתנהגות בחיי היומיום מסייעים להפחית חרדה.

מטרות נוספות בטיפול הפסיכואנליטי בהפרעת אכילה הן לסייע לה להחזיר את השליטה לחייה ולשחרר שליטה בנושאים שגורמים לה לתקיעות. לשנות או לפחות לעדן את המחשבות והאמונות השליליות המשפיעות עליה. להגמיש את החשיבה הביקורתית והשיפוטית ולהשתחרר מתחושות אשמה, ומהעיסוק האובססיבי בגוף כדי לשפר את הדימוי העצמי והגופני שלה. ליצור אצל המטופלת שיח פנימי חדש וחיובי יותר ותואם את המציאות הסובייקטיבית שלה. להוביל לתהליכי חשיבה וקבלת החלטות בצורה שקולה ולא מתוך דחף רגעי. לטפל בתחושת הריקנות והחסר ולמצוא יחד אתה כיצד היא רוצה למלא אותה בתשוקה ודחף לחיים. התהליך הטיפולי מסייע גם בהבנה מעמיקה יותר של הבעיה באמצעות מתן פרשנות ופענוח תכנים לא מודעים שנקשרו להפרעת אכילה, ויצירת תובנה המסייעת להפחית את החרדה ואת הסבל והכאב הנפשי הנלווה אליה. ככל שהדבר אפשרי, ישנה חשיבות רבה לתמיכה של המשפחה בתהליך הטיפולי להגיב באמפתיה לכאבה ולסייע בהתאם לצורך.

.

סיפור מקרה מהקליניקה

בחורה הנמצאת בקשר זוגי לא יציב עם התקפי אכילה: בחורה בשנות העשרים המוקדמות לחייה שהגיעה לטיפול על רקע תלונות על יחסים מתוחים עם בעלה. התלוננה על מצבי רוח משתנים שגרמו לה לדבריה לאכילה מופרזת וחסרת מעצורים. לדבריה בולמוסי האכילה הביאו לעלייה במשקל, ועודף המשקל יצר תחושה של חוסר נוחות וייאוש. במהלך המפגשים נמצא שקיים קשר משמעותי בין דחף האכילה ליחסיה הלא פתורים והמתוחים עם אם כפייתית ודיכאונית שהרבתה לעסוק בעצמה באכילה ובאופן הזה גדלה את ילדתה. ההבנה שהאם מרוחקת, סובלת מדיכאון ולא פנויה לספק לה אהבה השליך על חוסר שביעות רצון מהיחס שמקבלת מבעלה ורוצה להרגיש מיוחדת בשבילו.  זיהוי הבעיה אפשר לטפל במצוקה הרגשית שנוצרה עם בעלה ועל הדרכים שיכולה לפעול על מנת להרגיש אהובה יותר בקשר. התהליך הטיפולי סייע לה באופן הדרגתי להשתחרר מביקורת והאשמה עצמית, ולמרות שעדיין לא הייתה מרוצה מספיק ממראה גופה החרדה שלה פחתה והיא התחילה לאהוב את עצמה יותר. .

.

נשארת עם שאלות על טיפול בהפרעות אכילה? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

.

מאמרים נוספים

פסיכותרפיה למבוגרים

טיפול במתבגרים

שאלות ותשובות

הפרעות אכילה
פסיכולוג המספק טיפול פסיכולוגי בהפרעות אכילה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
whatsapp icon