הפרעות אכילה

הטיפול הפסיכואנליטי בהפרעת אכילה מאפשר להחזיר את השליטה לחיים, להגמיש את החשיבה הביקורתית והשיפוטית, להשתחרר מתחושות אשמה ולמלא את הריקנות במקום באכילה רגשית בתשוקה ודחף לחיים.

הפרעות אכילה נעשו נפוצות מאוד בעולם המערבי ומחקרים מצביעים על הפרעות אכילה כמגפה של החברה המערבית. בעשורים האחרונים חלה עלייה משמעותית בהפרעות אלו בקרב מתבגרות ונשים צעירות וישנה עלייה גם בקרב מתבגרים בנים הסובלים מהפרעות אכילה. תקופת גיל ההתבגרות ידועה כתקופה סוערת ומיוחדת בחיי האדם עם אתגרים רבים שגורמים למתח ולחץ פנימי שעשויים לערער את האיזון הרגשי. מתבגרות נוטות לפתח הרגלי אכילה לא מסודרים כאשר חלק מהן אוכלות כמויות אוכל גדולות לעומת אחרות שעוסקות בצמצום משמעותי. הפרעת אכילה נחשבת להפרעה פסיכוסומאטית המערבת את הגוף באוכל ומלבד סימפטומים רגשיים אופייניים כמו: עיסוק במראה החיצוני ומשקל הגוף, ישנה פגיעה בדימוי העצמי ונזקים גופניים שבחלק מהמקרים מסכנים חיים. חשוב להבחין שלא כל שינוי בדפוסי האכילה מצביע על נערה המפתחת הפרעת אכילה. שינויים יכולים להיות מושפעים מגורמים שונים: חלקם גופניים לדוגמה צורך לאכול יותר עקב התפתחות הגיל  וחלקם כתוצאה ממצב נפשי. לדוגמה, דיכאון יכול להשפיע מאוד על תחושת הרעב בין אם הימנעות מאכילה או אכילת יתר. חלק מהאנשים מפתחים דפוסי אכילה בהתאם למצבים רגשיים לדוגמה, אכילת יתר בשעת מתח או עצבות, שאינם מצביעים ממש על הפרעת אכילה. כדי לאבחן הפרעת אכילה בצורה נכונה רצוי לבדוק דפוסי התנהגות יציבים לאורך זמן הפוגעים בתפקודה..

.

לשאלות נוספות על טיפול בהפרעות אכילה או לפגישת היכרות ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

.

מהם הגורמים להפרעות אכילה?

במרבית המקרים לא מדובר בסיבה אחת או בגורם אחד המביא להתפתחות הפרעת אכילה אלא בשילוב של גורמים תרבותיים וחברתיים, קונפליקטים משפחתיים ואישיותיים הפועלים במקביל ובנסיבות מסוימות גורמות להתפתחות הפרעת אכילה: 

.

גורמים תרבותיים וחברתיים – בעשורים האחרונים חל שינוי משמעותי מבחינה תרבותית לאופן שבו החברה מתייחסת לבריאות, תזונה ומראה הגוף. הרזון הפך לסמל יופי, לנעורים, הישגיות ולשליטה עצמית לעומת רתיעה מפני השמנה ועודף משקל. עולם המדיה והפרסום כמו הטלוויזיה והאינטרנט מציגים נשים רזות באופן קיצוני ומשפיעים על התפיסה של מתבגרות שנעשות מודעות יותר להשפעות סביבתיות. בתחום החברתי החל מהמעבר לחטיבת הביניים ותיכון מתבגרות נחשפות ונעשות רגישות יותר לנורמות חברתיות וישנו סיכוי גובר לפתח אצלן דפוסי חשיבה שליליים בנוגע למראה החיצוני ומשקל הגוף.

.

קונפליקטים משפחתיים – סימפטומים משפחתיים עשויים להוביל להתפתחות של ההפרעה, ולהלן סימפטומים עיקריים: דחף ההורים להישגיות ופרפקציוניזם, עמדות נוקשות ולא גמישות, הגנת יתר, הילדה כתחליף אהבה ומעין שלוחה של האם, קונפליקטים ביחסים עם ההורים שמתבטאים בהפניית ביקורת, עימותים ומתחים רבים ביניהם. הורים שלא מאפשרים אינטימיות ונוטים לחדור למרחב הפרטי ומנסים לשלוט ולהעניש. מחקרים מצביעים על כך שהפרעות אכילה שכיחות במשפחות שהורה מרבה לעסוק בדיאטה ובדימוי הגוף. לדוגמה, הורה נוקשה ופרפקציוניסט המעביר מסר לבתו שצריכה להיות מושלמת בציונים בלימודים, בחוג ריקוד ובמראה החיצוני שלה או הורה שמונע מאיסורים, מה מותר לילדה לאכול ובאילו כמויות.

גורמים אישיותיים – מחקרים רבים מראים שהפסיכופתולוגיה המשמעותית ביותר אצל נערות הסובלות מהפרעת אכילה הוא דימוי עצמי ותחושת ערך עצמי נמוך. התפיסה המעוותת של הגוף כשמן מבטא את תחושת חוסר הערך. מחשבות כפייתיות הנוגעות למשקל הגוף, מידותיו ועל האוכל הן תוצאה של תופעה הזאת. ישנם גם מאפיינים אישיותיים שעלולים לתרום להפרעה: כאשר ישנה נטייה לסבול מחרדה מספר שנים בטרם התפרצות הפרעת האכילה (לפרטים טיפול בחרדה). נטייה לפרפקציוניזם מתוך תפיסה שהתפקוד חייב להיות מושלם עשויה גם כן להוביל לפיתוח הפרעות אכילה מתוך ציפייה עצמית להצליח לעמוד באידיאלים של רזון ושליטה בגוף ברעב ואכילה..

בספרות המקצועית נמצא קשר בין הפרעות אכילה לדיכאון בעיקר עקב הטלטלה הרגשית ומצב הרוח הירוד שאופייניים מאוד להפרעה (פרטים נוספים בקישור טיפול בדיכאון). נמצא גם קשר בין הפרעות אכילה ותלות באחר שיכול להתבטא בתלות בחברים, בני משפחה ואף בחומרים ממכרים כמו סמים ואלכוהול.

.

המקור להפרעת אכילה הוא רגשי ושימוש באוכל מערב את הגוף כאמצעי לביטוי המצוקה והסבל הנפשי

.

..

סוגי הפרעות אכילה - וסימפטומים נלווים

ספר האבחנות הרפואי המאבחן ומסווג הפרעות נפשיות, מבחין בין מספר הפרעות אכילה מינקות, וילדות מוקדמת ועד נערות ונשים צעירות. כל אחת מהן יכולה להתבטא בצורות שונות ובשילוב עם סימפטומים שונים. מאמר זה מתמקד באנורקסיה נרבוזה, בולימיה נרבוזה ואכילה כפייתית:

 

אנורקסיה נרבוזה

אנורקסיה נרבוזה היא תסמונת פסיכיאטרית של פחד כפייתי וממשי מפני השמנה, שבאה לידי ביטוי במגוון התנהגותיות כפייתיות במטרה לשלוט במשקל הגוף. אנורקסיה נרבוזה באה לידי ביטוי בהרזיה קיצונית מאוד והכחשה של תחושות רעב. ישנה חשיבות גדולה לאתר אותה מוקדם ככל שניתן על מנת לספק את הטיפול הרצוי ביותר עבורה. כאשר אינה מאובחנת ומטופלת בצורה נכונה היא עלולה להתפתח לכדי הפרעה כרוניות, לגרום לסיבוכים בריאותיים ולסיכון חיים. 

סימפטומים – ספר האבחנות הרפואי מצביע על ארבעה סימפטומים מרכזיים לאבחון אנורקסיה נרבוזה: סירוב לשמור על משקל גוף התואם את הגיל והגובה, פחד עצום מעלייה במשקל ומהשמנה למרות מצב של תת משקל, הפרעה בתפיסת המשקל או המראה והשפעה לא רציונאלית של המשקל והמראה החיצוני על ההערכה העצמית או הכחשת חומרת המשקל הירוד. בקרב נערות אי הופעה של שלושה מחזורי וסת באופן רצוף לפחות..

טיפול – הטיפול באנורקטיות אפשרי רק בפיקוח צמוד ולרוב נעשה בבתי חולים ומצריך עבודה מערכתית. הצוות הרב מקצועי כולל בד"כ רופא פנימי, קרדיולוג, פסיכיאטר, פסיכותרפיסט לטיפול פרטני ומשפחתי, דיאטנית ואחות. לעיתים קרובות מטופלות מתנגדות לקבלת טיפול ומסכנות את חייהן.

.

בולימיה נרבוזה

בולימיה נברוזה היא הפרעה שבאה לידי ביטוי בעיקר בחרדה גדולה מפני השמנה ועיסוק בלתי פוסק באוכל, משקל הגוף והופעה חיצונית. היא מאופיינת באירועים חוזרים ונשנים של בולמוסי זלילה ולאחריהן הקאה יזומה שגורמות לתחושתה אופוריה ולכן להתמכרות. בולימיה נקשרת גם לסימפטומים הנוגעים לאובדן השליטה על הדחפים כמו מתירנות מינית, הימורים, צריכת סמים ואלכוהול. נערות הסובלות מבולימיה מאופיינות במשקל גוף בטווח הנורמה אולם הבולימית מציבה לעצמה משקל נמוך יותר מהמשקל האופטימלי עבורה.

סימפטומים – ספר האבחנות הרפואי מייחס ארבעה סימפטומים מרכזיים לאבחון בולימיה נרבוזה:

אירועים חוזרים של בולמוסי אכילה, איבוד שליטה על בולמוסי האכילה למרות ההכרה בקיום הבעיה, הקאות יזומות, דיאטות קיצוניות או צום ,שימוש בחומרים משלשלים ,משתנים ומרזים במטרה לאזן את השפעת בולמוסי האכילה, עיסוק מופרז במראה הגוף ובמשקלו.

טיפול – הטיפול בבולימיות בד"כ נעשה בקהילה והוא מצריך מעקב רפואי, טיפול פסיכולוגי ותזונה נכונה. טיפול תרופתי של תרופות נוגדות דיכאון מסייעות לטפל בבולמוסי האכילה והיא עשויה להוות תחליף לתחושת האופוריה שמלווה את ההתמכרות.

.

.

הפרעת אכילה בולמוסית

זוהי הפרעת אכילה שנפוצה יותר מבולימיה נרבוזה ושכיחה יותר בקרב הסובלים מעודף משקל ואובחנה רק בשנים האחרונות. בדומה לבולימיה נרבוזה מתבטאת בחששות מפני השמנה ועיסוק רב במזון, משקל הגוף והופעה חיצונית, אולם בשונה מבולימיה נרבוזה התקפי האכילה אינם כוללות התנהגויות "מפצות" כמו הקאות או פעילות גופנית מוגזמת. דפוס זה של שימוש באוכל כאמצעי להפחתת מצוקה רגשית נלמד פעמים רבות עוד בגילאים הצעירים כאשר הורים המתקשים להתמודד עם הדחפים והצרכים של הילד הצעיר ופותרים את עצמם במתן אוכל.

סימפטומים – ספר האבחנות הרפואי מייחס מספר סימפטומים מרכזיים לאבחון הפרעת אכילה בולמוסית: תחושת חוסר שליטה באכילה של כמות אוכל גדולה מאוד תוך פרק זמן קצר. המצבים של התקפי האכילה מתקשרים עם אכילה מהירה מהרגיל, עד תחושת מלאות לא נעימה ואכילת כמות אוכל גדולה ללא תחושת רעב ממשית. אכילה לבד בסתר בגלל תחושת בושה. תחושת גועל מהעצמי, דיכאון ואשמה לאחר התקף אכילה. התקפי האכילה התרחשו לפחות אחת לשבוע במשך שלושה חודשים רצופים..

.

.

בחלק הזה של המאמר נתייחס בהרחבה לטיפול פסיכואנליטי בקרב הסובלות מבולימיה נרבוזה והפרעת אכילה בולמוסית

.

טיפול פסיכואנליטי בהפרעות אכילה

פסיכואנליטיקאים רבים התייחסו בהרחבה לשלבי ההתפתחות של ילדים: חלקם הדגישו את חשיבות הבנת העולם הפנימי של הילד ואילו אחרים הדגישו את חשיבות הקשר הנוצר בין הילד והוריו. הבסיס המשותף לרוב הפסיכואנליטיקאים הוא ההבנה שבריאות נפשית תקינה קשורה ליחסים המתפתחים בין הילד להוריו במיוחד במהלך השנה הראשונה לחייו.

.

הסמלה ופסיכופתולוגיה – התהליכים הנפשיים מבוססים על עיקרון של סיבה ותוצאה. במפגשים הטיפוליים נהג פרויד להקשיב למטופליו וניסה ללמוד ולהבין אילו איסורים או קונפליקטים גורמים להיווצרות הסימפטום (התלונה של המטופל). הוא הגיע למסקנה שהאיסורים המאיימים על העצמי (קונפליקט פנימי) במצב טראומטי עוברים תהליך של הסמלה לתוכן ניטרלי אחר שמוצפן בלא מודע כדי להימנע מהאיום כפי שנחווה במקור ובמילותיו: "...המונח המרה מציין הפיכת ריגוש נפשי לסימפטומים גופניים". ניקח לדוגמה מקרה טיפולי של הסמלה מתוך "מחקרים בהיסטריה": "באנליזה של הכאב הזה...היא הודתה שסבתה הסתכלה עליה "במבט חודרני" עד כדי כך שחדר למוחה (וגרם לה לכאב ראש). היא פחדה שהאישה הזקנה תסתכל עליה במבט חשדני וכשספרה על המחשבה (במילים) הזאת פרצה בצחוק רם, והכאב חלף". במקרה הזה השימוש בדימוי "מבט חודרני" (הסיבה) יצר אצל המטופלת את התחושה של כאב הראש (תוצאה).

.

השפעת המילים על נפש האדם – מה שלא ניתן לבטא באמצעות מילים "מדובר" דרך הגוף. המשותף לאכילה בולמוסית ולבולימיה נרבוזה הוא שהכאב הנפשי לא מנוסח במילים. הפתרון שמציע פרויד לטיפול בסימפטומים של הפרעת אכילה: בדידות, ריקנות, צורך "להתמלא", תחושת "מלאות", אשמה, בושה וגועל עצמי באמצעות הדיבור. הוא כותב על המשמעות של המילה בטיפול במאמר "הטיפול הנפשי" משנת 1890 ": כעת נוכל להבין את הקסם שבמילה. מילים הן האמצעי החשוב ביותר שבידי האדם כדי להשפיע על זולתו. מלים הן אמצעי טוב להשגת שינויים נפשיים..".  ודוגמה נוספת מתוך "מחקרים בהיסטריה" משנת 1895: " גילינו...שהסימפטומים ההיסטריים הבודדים נעלמים, מבלי לחזור על עצמם, מיד לאחר שעלה בידינו לעורר את הזיכרון של הגורם המחולל בבהירות מוחלטת. ויחד עם זאת גם את הרגש המתלווה אליו, וכאשר החולה מתאר את השתלשלות העניינים בפירוט רב ככל שהוא יכול ומוצא מלים מתאימות כדי לבטא את רגשותיו". הדוגמאות שנתנו כאן מאפשרות לנו להבין כי תמיד קיים סיפור עם כאב נפשי שעומד מאחורי היווצרות הסימפטום.

.

אובדן אובייקט האהבה – התיאוריה הפסיכוסקסואלית שפיתח פרויד זהו מודל התפתחותי נפשי המתאר את ההתפתחות האנושית כתהליך המורכב מחמישה שלבים: בכל אחד מהשלבים מרוכז הליבידו של האדם (האנרגיה הנפשית שמניעה את האדם) באזור ארוגני (אזור הרגיש למגע בגוף האדם שיכול להעצים תחושות מיניות) אחר. כל אחד מהשלבים מתאפיין בהתנהגויות וקונפליקטים רגשיים שבמידה ונפתרו מאפשרים התפתחות תקינה, כאשר חוסר פתרון עשוי לגרום לקיבעון מבחינה נפשית. לא נרחיב כאן לגבי המשך התיאוריה אלא נתמקד בהמשגה שמספקת הסבר אפשרי להתפתחות של הפרעת אכילה בשלב הראשון שנקרא ה"שלב האוראלי": שלב זה מתרחש מיד לאחר הלידה (עובר שהפך לתינוק) והאנרגיה ממוקדת בהפקת סיפוקים באמצעות הפה. קיבעון בשלב זה עשוי להתבטא בחוסר סיפוק בפעולת המציצה (משד האם, פיטמה), וכאשר הוא גדל הסימפטום עשוי להתבטא בחייו בתחושה של חוסר סיפוק מהאהבה שמקבל מהוריו (שזוהי חוויה סובייקטיבית) ומוצא באוכל תחליף לאובדן האהבה. האוכל "מעורר" מחדש את הסיפוק האוראלי "האבוד" וכמות האוכל שנאכלת ללא הפסקה הוא סימפטום המבטא את הצורך לקבל אהבה.

.

המטרה המרכזית בטיפול היא לאתר את שורש הבעיה כי לכל אחת יש את הסיפור האישי שגרם לה לערב מצוקה רגשית באכילת יתר

.

.

כיצד מטפלים בהפרעת אכילה?

הגישה הפסיכואנליטית רואה בהפרעות אכילה כשייכות לתחום ההפרעות הפסיכוסומאטיות, שמשמעותה היא שהאדם מערב את הנפש עם הגוף. הטיפול הפסיכואנליטי יוצא מנקודת הנחה שלכל אדם קונפליקטים נפשיים לא מודעים שהודחקו ומשפיעים עליו בחיי היומיום. המטרה המרכזית בטיפול היא לאתר את שורש הבעיה מנקודת הנחה כי לכל אחת יש את הסיפור האישי שגרם לה לערב מצוקה רגשית באכילת יתר. הקושי להבין ולהתמודד לבד עם הבעיה כשלעצמה גורמת לתחושה של תסכול ומועקה פנימית. מניסיוני המקצועי עצם ההקשבה למילים, לרגשות, מחשבות, דחפים, משאלות, חלומות והתנהגות המטופל בחיי היומיום מסייעים להפחית חרדה.

טיפול פסיכואנליטי בהפרעת אכילה מאפשר למטופלת לקדם את התובנה שלה לגבי קונפליקטים פנימיים הנוגעים לחיי הנפש וליחסיה עם ההורים והסביבה הקרובה. מטרות הטיפול בהפרעת אכילה הן לסייע לה להחזיר את השליטה לחייה ולשחרר שליטה בנושאים שגורמים לה לתקיעות. לשנות או לפחות לעדן את המחשבות והאמונות השליליות המשפיעות עליה. להגמיש את החשיבה הביקורתית והשיפוטית ולהשתחרר מתחושות אשמה, ומהעיסוק האובססיבי בגוף כדי לשפר את הדימוי העצמי והגופני שלה. ליצור אצל המטופלת שיח פנימי חדש וחיובי יותר ותואם את המציאות הסובייקטיבית שלה. להוביל לתהליכי חשיבה וקבלת החלטות בצורה שקולה ולא מתוך דחף רגעי. לטפל בתחושת הריקנות והחסר ולמצוא יחד אתה כיצד היא רוצה למלא אותה בתשוקה ודחף לחיים. התהליך הטיפולי מסייע גם בהבנה מעמיקה יותר של הבעיה באמצעות מתן פרשנות ופענוח תכנים לא מודעים שנקשרו להפרעת אכילה, ויצירת תובנה המסייעת להפחית את החרדה ואת הסבל והכאב הנפשי הנלווה אליה.

.

סיפור מקרה

בחורה הנמצאת בקשר זוגי לא יציב עם התקפי אכילה. בחורה בשנות העשרים המוקדמות לחייה שהגיעה לטיפול על רקע תלונות על יחסים מתוחים עם בן זוגה. התלוננה על מצבי רוח משתנים שגרמו לה לדבריה לאכילה מופרזת וחסרת מעצורים. לדבריה בולמוסי האכילה הביאו לעלייה במשקל, ועודף המשקל יצר תחושה של חוסר נוחות וייאוש. במהלך המפגשים נמצא שקיים קשר משמעותי בין דחף האכילה ליחסיה הלא פתורים והמתוחים עם אם כפייתית שהרבתה לעסוק בעצמה באכילה ובאופן הזה גדלה את ילדתה. זיהוי הבעיה אפשר לטפל במצוקה הרגשית שנוצרה והטיפול סייע לה באופן הדרגתי להשתחרר מהסבל והכאב. 

.

.

נשארת עם שאלות על טיפול בהפרעות אכילה? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

.

מאמרים נוספים

פסיכותרפיה למבוגרים

טיפול במתבגרים

 

הפרעות אכילה
פסיכולוג המספק טיפול פסיכולוגי בהפרעות אכילה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support