הפרעות אכילה

הפרעות אכילה נוצרות בעקבות קונפליקטים נפשיים לא מודעים הקשורים ביחסים עם ההורים והסביבה הקרובה.

התרבות בעולם המערבי מייחסת לגוף "הרזה" מודל ליופי ונוהגת להעביר מסרים חברתיים על החשיבות של ההופעה החיצונית ומשקל הגוף כמדד להערכה עצמית, שליטה והצלחה. תפיסה תרבותית חברתית זו הביאה לעלייה משמעותית בהופעתן של ההפרעות אכילה. מצבים ואירועי חיים שונים עשויים לגרום לכאב נפשי ולהוביל לתחושות של דיכאון שיתבטא בעליה או ירידה במשקל, אולם לא כל שינוי במצב הרוח שמתבטא גם באכילה מקבל הגדרה של הפרעת אכילה.

.

המקור להפרעת אכילה הוא רגשי והשימוש באוכל הוא האמצעי שהמתבגרת מבטאת את מצוקתה הרגשית

.

הפרעות אכילה עשויות להתפתח בתחילת גיל ההתבגרות בטווח גילאים 12-17 שנים. באותם גילאים מתבגרות ונשים צעירות נוטות לפתח הרגלי אכילה לא מסודרים, כמו אכילת כמויות אוכל גדולות לעומת אחרות שעוסקות בצמצום משמעותי של כמויות האוכל. הפרעות אכילה שכיחות על פי רוב בקרב נשים אולם כיום גם חלק מהגברים סובלים מהן.

.

לשאלות נוספות על טיפול בהפרעות אכילה או לפגישת היכרות ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

סוגי הפרעות אכילה - וסימפטומים נלווים

ספר האבחנות הרפואי המאבחן ומסווג הפרעות נפשיות, מבחין בין מספר הפרעות אכילה מינקות, וילדות מוקדמת ועד נערות ונשים צעירות. כל אחת מהן יכולה להתבטא בצורות שונות ובשילוב עם סימפטומים שונים.            מאמר זה מתמקד באנורקסיה, בולימיה ואכילה כפייתית.

אנורקסיה – זוהי הפרעת אכילה המאופיינת בירידה במשקל באופן אובססיבי, כתוצאה מהרעבה עצמית ופעילות גופנית מוגזמת. הסימפטומים המאפיינים אנורקסיה מתבטאים בעיוות בתפיסת הגוף, בדימוי עצמי נמוך וחשש עצום שאכילה תגרום לעלייה במשקל.

בולימיה – זוהי הפרעת אכילה המאופיינת בהתקפי אכילה של כמויות מזון גדולות בזמן קצר. לאחר בולמוס האכילה נוצרת הרגשה של שחרור והיטהרות. יחד עם זאת, נעשה שימוש בהתנהגויות "מפצות" למניעת עלייה במשקל ע"י הקאות ושימוש במשלשלים. הסימפטומים המאפיינים בולימיה מבחינה רגשית מתבטאים בתחושת ערך עצמי נמוך, ריקנות, אשמה וחרדה מפני עלייה במשקל.

אכילה כפייתית – זוהי הפרעת אכילה המאופיינת בצריכת מזון גדולה והתקפים של זלילה חסרת מעצורים. בדומה לבולימיה, התקפי הזלילה נפסקים רק לאחר תחושה שלא ניתן להכניס עוד אוכל לגוף. אילו הסובלים מאכילה כפייתית אינם משתמשים בהתנהגויות "מפצות" המאפיינת בולימיה. בקרב הסובלים מאכילה כפייתית, השימוש באוכל בא בעקבות תגובה לקושי בהתמודדות עם לחצים ומתחים יומיומיים. האוכל משמש אותם ככלי לחסימת תחושות ורגשות. .

.

מהן הסיבות להפרעות אכילה?

באופן כללי ניתן לומר שהפרעות אכילה נוצרות כתוצאה משילוב של השפעות תרבותיות-חברתיות, מבנה אישיות וקונפליקטים ביחסים עם ההורים:

השפעות תרבותיות וחברתיות – לתרבות והמדיה החברתית ישנה השפעה גדולה על מתבגרות צעירות שמקבלות מסרים כפולים בנוגע לציפיות מהתפקיד והמקום של אישה בתרבות של היום.

מבנה אישיות –  תכונות אישיותית עשויות להשפיע על התפתחות של הפרעות אכילה. לדוגמה, בקרב הסובלות מאנורקסיה פרפקציוניזם היא התכונה הבולטת לנוכח הציפייה של הנערה לתפקוד מושלם והצלחה לעמוד באידאל נוקשה של רזון ושליטה באכילה ובגוף, ואלו הסובלות מבולימיה נוטות לתגובות אימפולסיביות וקושי בוויסות הרגשי.

קונפליקטים ביחסים עם ההורים – לקונפליקטים רגשיים ביחסים עם ההורים עשויה להיות השפעה גדולה על התפתחות הפרעת אכילה. לדוגמה, הורה נוקשה המעביר מסר לבתו שהיא צריכה להיות מושלמת בכל דבר שעושה" בלימודים, בחוג ריקוד ובמראה החיצוני שלה. המסר להיות מושלמת מעורר לחץ מאחר ולעולם לא יוכלו לעמוד בציפיות של עצמן, הן מרבות לחשוב על כישלונות ואובדן השליטה על חייהן. דוגמה נוספת היא להורה שעסוק מה מותר לילדה לאכול ובאילו כמויות ומה אסור לה לאכול מבחינתו.

בספרות המקצועית נמצא קשר בין הפרעות אכילה לדיכאון בעיקר עקב הטלטלה הרגשית ומצב הרוח הירוד שאופייניים מאוד להפרעה (פרטים נוספים בקישור טיפול בדיכאון). נמצא קשר בין הפרעות אכילה לחרדות (לפרטים טיפול בחרדה) עקב פגיעה בדימוי העצמי והגופני לנוכח השאיפה להיות מושלמת (פרטים על דימוי עצמי בקישור הבא).  נמצא גם קשר בין הפרעות אכילה ותלות באחר שיכול להתבטא בתלות בחברים, בני משפחה ואף בחומרים ממכרים כמו סמים ואלכוהול..

.

הפרעות אכילה - נקודת מבט פסיכואנליטית

פרויד, פיתח את המודל המבני על נפש האדם. לפי מודל זה נפש האדם נחלקת לשלוש רשויות: "איד" - המייצג את הדחפים של האדם. "סופר אגו" - המייצג נורמות וכללים חברתיים, ו-"אגו" שתפקידו לשלוט, לאזן ולפקח על כוחות הנפש המנוגדים. מבחינה מבנית אנורקסיה מאופיינות בתפקוד "לקוי" של מנגנוני הנפש "אגו", ו-"סופר אגו" נוקשה ורודפני השואף תמיד למושלמות ומדמיין את פתרון הבעיה ע"י הפסקת האכילה. אנורקסיה מתפתחת גם כתוצאה מחשש גדול של מתבגרות צעירות להתפתח מבחינה מינית ולהפוך לנשים, דבר המעורר אצלן חרדה גדולה ורצון להישאר ילדות.

לפי המודל המבני, המשותף לבולימיה ואכילה כפייתית הוא חולשת המנגנון הנפשי "אגו" ובמקביל "איד" דומיננטי וכפייתי הדוחף לסיפוק מידי וגורם לאכילה בלתי נשלטת שלעיתים קרובות מסתיימת בתחושות אשמה וביקורת עצמית. צריכת המזון הגדולה מספקת תחושה של "מלאות" כתחליף להנאה וסיפוקים רגשיים, אך גם לתחושה של "התענגות" מאחר ומעבר לעקרון ההנאה מתדפק הסבל שגורמות לעצמן מתחושת חוסר הנוחות עם הגוף.

מנקודת מבט פסיכואנליטית הבעיה המרכזית בהיווצרותן של הפרעות אכילה קשורה לקונפליקטים ביחסים בין ההורה והילד והשפעתם גם על היחסים הבינאישיים. הורה נוקשה וביקורתי הממעט בביטויים רגשיים ומפנה את הדחף להישגיות ופרפקציוניזם עלול לגרום להתפתחות מצוקות רגשיות כמו דיכאון, חרדה, הפרעת אכילה והשילוב ביניהם. ביחסים הבין אישיים מתבגרות מתקשות לשמור על יציבות ולהחזיק בתוך מערכת יחסים ומרבות להחליף בני זוג. לקונפליקט "אהבה-שנאה" גם כן תיתכן השפעה על התפתחות הפרעת אכילה. ככל שהמאזן בין שנאה ואהבה של הילדה משמעותי יותר לטובת השנאה כלפי ההורה, מצבים של מאבקי כוח ושליטה עשויים להוביל לאכילה מתוך תחושות של כעס ואכזבה על אובדן האהבה ומשאלת מוות להרס העצמי. מאידך, חלק עשויים לעשות שימוש באוכל כאובייקט "טוב ומיטיב" מתוך תחושת חסר וריקנות וצורך בנחמה והירגעות ממצבים שונים של ויכוח עם ההורה, אכזבה עצמית ופרידה כואבת מחבר. תחושת "חודרנות" פנימית וצורך של ההורה לשלוט בחייה הפרטיים עשוי לפתח הפרעת אכילה מתוך הצורך להחזיר את השליטה על חייה באמצעות אוכל ושליטה בגופה. הפרעות אכילה יכולות להתפתח גם עקב הזדהות והפנמה מההורה. כך למשל הורה שעסוק בעצמו בנושאים הקשורים באכילה, דיאטה ודימוי הגוף. עוסק בספורט, מקפיד מאוד על אכילה ושומר על מראה גוף רזה וחטוב. אותו הורה מביע חוסר שביעות רצון מהמראה החיצוני ומעביר ביקורת על מראה גופה השמן/רזה, סגנון הלבוש והאכילה שלה. לקריאה נוספת על עקרונות הטיפול בגישה הפסיכואנליטית עם מתבגרים או מבוגרים ניתן לקרוא בקישור טיפול במתבגרים ו- פסיכותרפיה למבוגרים

טיפול פסיכואנליטי בהפרעות אכילה

לפי הגישה הפסיכואנליטית לכל אדם תהליכים נפשיים לא מודעים שהודחקו המשפיעים עליו בחיי היומיום. אחת המטרות המרכזיות בטיפול הפסיכואנליטי בהפרעת אכילה היא לאתר את הקונפליקטים הנפשיים ביחסים הבינאישיים, ובפרט בקשר עם ההוריםתכנים לא מודעים הקשורים ליחסים עם ההורים באים לידי ביטוי באמצעות דיבור יומיומי וגם ע"י דחפים, משאלות, חלומות ופנטזיות. הקושי להבין את המקור לבעיה גורם לעיתים קרובות לתחושות של תסכול ומועקה והאוכל מאפשר לספק תחושת שליטה בלעדית על הגוף. בטיפול צריך לגלות את הסיפור האישי שגרם לערב את האכילה עם המצוקה הרגשית בכדי לגרום לשינוי. הטיפול בהפרעות אכילה מסייע למצוא את הדרך למלא את תחושת החסר והריקנות בדרכים אחרות המעוררות תשוקה כמו צורך להתפתח בעבודה ולעבוד על היחסים עם בן הזוג. הטיפול בהפרעות אכילה מסייע גם להבין טוב יותר מהי הבעיה בקשר עם ההורים כדי להפחית תחושות אשמה, כעס אכזבה והרס עצמי ולהקל על הסבל.

.

הטיפול בהפרעות אכילה בגישה הפסיכואנליטית מציע למלא את תחושת הריקנות במקום באוכל בסיפוק רגשי ע"י בחירות חדשות בעלות משמעות בחיים

.

מניסיוני המקצועי, ההקשבה והפרשנות של התכנים הלא מודעים שנקשרו להפרעות אכילה, ומתן משמעות לבעיות שנוצרו מסייעים להפחית את הצורך בשליטה ובחרדה ולגרום לתחושת הקלה. פרטים נוספים על טיפול בגישה פסיכואנליטית ניתן למצוא בקישור הבא

סיפור מקרה מהקליניקה: בחורה הנמצאת בקשר זוגי לא יציב עם התקפי אכילה. בחורה בשנות העשרים המוקדמות לחייה שהגיעה לטיפול על רקע תלונות על יחסים מתוחים עם בן זוגה. התלוננה על מצבי רוח משתנים שגרמו לה לדבריה לאכילה מופרזת וחסרת מעצורים. לדבריה בולמוסי האכילה הביאו לעלייה במשקל, ועודף המשקל יצר תחושה של חוסר נוחות וייאוש. במהלך המפגשים נמצא שקיים קשר משמעותי בין דחף האכילה ליחסיה הלא פתורים והמתוחים עם אם כפייתית שהרבתה לעסוק בעצמה באכילה ובאופן הזה גדלה את ילדתה. זיהוי הבעיה אפשר לטפל במצוקה הרגשית שנוצרה והטיפול סייע לה באופן הדרגתי להשתחרר מהסבל והכאב. 

.

נשארת עם שאלות על טיפול בהפרעות אכילה? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

 

הפרעות אכילה
פסיכולוג המספק טיפול פסיכולוגי בהפרעות אכילה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support