הפרעות אכילה

הפרעת אכילה היא ביטוי של קונפליקטים ומתחים נפשיים לא מודעים המערבת את הגוף עם חיי הנפש. מניסיוני המקצועי, טיפול בהפרעות אכילה מפחית חרדה ועיסוק במחשבות ורגשות שליליים, מחזק את הדימוי העצמי והגופני ומחזיר את השליטה לחיים.

על רקע השינויים בחברה המודרנית, מתבגרים/מתבגרות ונשים/גברים עסוקים יותר מתמיד במראה החיצוני. התרבות בעולם המערבי מייחסת לגוף "הרזה" מודל ליופי, שליטה והצלחה. עקב התפיסה החדשה הקשר שנוצר בין משקל הגוף להצלחה הביאו לעלייה משמעותית בהופעתן של הפרעות אכילה. הפרעת אכילה היא למעשה ביטוי של קונפליקטים נפשיים המערבים את הגוף עם חיי הנפש. כמעט כל שינוי במצב הרוח גורם לטלטלה ומערער את הנפש, ואלו הסובלים מהפרעת אכילה מוצאים באכילה מקור להרגעה ולנחמה. כך למשל, בעקבות וויכוח חריף עם בן/בת הזוג לסערת הרגשות מובילה לאכילה/ת (יתר). מאידך הפעולה של אכילה גורמת גם לתחושות של חוסר נוחות בנוגע למראה הגוף ובספרות המקצועית נמצא קשר בין הפרעות אכילה לדיכאון. הדיכאון במהותו הוא ביטוי של אובדן כך למשל, נערה המסרבת לאכול מאבדת את הדחף לעשות, ללמוד, ליצור קשרים חברתיים ולבלות עם חברים.

.

הפרעת אכילה נוצרת עקב קונפליקטים נפשיים לא מודעים הקשורים ליחסים עם ההורים ומערבת את הגוף עם חיי הנפש

.

נמצא קשר גם בין הפרעות אכילה לחרדות על רקע פגיעה  בדימוי העצמי והגופני עקב השאיפה להיות למושלמות. כך למשל, נערות ונשים צעירות שעסוקות באופן אובססיבי במראה החיצוני, הישגיות בלימודים, בעבודה וביחסים חברתיים נלחצות מאוד כאשר אינן עומדות בציפיות של עצמן ומהסובבים אותן. קיים קשר גם בין הפרעות אכילה וצורך בתלות באחר: בחברים, בבני משפחה ובחומרים ממכרים כמו סמים ואלכוהול.

.

לשאלות נוספות על טיפול בהפרעות אכילה או לפגישת היכרות אתם מוזמנים לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

מהם סוגי הפרעות אכילה?

ספר האבחנות הרפואי, מבחין במספר סוגים של הפרעות אכילה מינקות, וילדות מוקדמת ועד נערות ונשים צעירות. מאמר זה מתמקד באנורקסיה, בולימיה ואכילה כפייתית.

אנורקסיה – זוהי הפרעת אכילה המאופיינת בירידה במשקל באופן אובססיבי, כתוצאה מהרעבה עצמית ופעילות גופנית מוגזמת. מבחינה רגשית אנורקסיה מאופיינת בעיוותים בתפיסת הגוף, בדימוי עצמי נמוך וחשש עצום שאכילה תגרום לעלייה במשקל.

בולימיה – זוהי הפרעת אכילה המאופיינת בהתקפי אכילה של כמויות מזון גדולות בזמן קצר. לאחר בולמוס האכילה נוצרת הרגשה של שחרור והיטהרות. יחד עם זאת, נעשה שימוש בהתנהגויות "מפצות" למניעת עלייה במשקל ע"י הקאות ושימוש במשלשלים. מבחינה רגשית בולימיה מאופיינת בתחושת ערך עצמי נמוך, ריקנות, אשמה לאחר התקף האכילה וחרדה מפני עלייה במשקל.

אכילה כפייתית – זוהי הפרעת אכילה המאופיינת בצריכת מזון גדולה והתקפים של זלילה חסרת מעצורים. בדומה לבולימיה, התקפי הזלילה נפסקים רק לאחר תחושה שלא ניתן להכניס עוד אוכל לגוף. אילו הסובלים מאכילה כפייתית אינם משתמשים בהתנהגויות "מפצות" המאפיינת בולימיה. בקרב הסובלים מאכילה כפייתית, השימוש באוכל בא בעקבות תגובה לקושי בהתמודדות עם לחצים ומתחים יומיומיים. האוכל משמש אותם ככלי לחסימת תחושות ורגשות. .

.

מהם הגורמים להפרעות אכילה?

השפעות תרבותיות וחברתיות - לתרבות המודרנית כיום ישנה השפעה עצומה על המראה החיצוני ואמצעי התקשורת, החברה וילדים החל מגילאי ההתבגרות הצעירים מייחסים לרזון מודל ליופי, שליטה והצלחה.

גורמים אישיותיים – קיים קשר בין היבטים אישיותיים להפרעות אכילה. כך למשל, אנורקסיה מאופיינת בנוקשות, פרפקציוניזם ונטייה למושלמות ובולימיה מאופיינת בתגובות אימפולסיביות וקשיים בוויסות רגשי.

גורמים משפחתיים – הכוונה להשפעת הקשר בין ההורה על הילד כגורם אפשרי להתפתחות הפרעת אכילה. בעיות ביחסים בין הורים וילדים עשויים לבוא לידי ביטוי בסימפטומים של חוסר נפרדות בקשר אם-ילד, נטייה להגנת יתר, נוקשות, ביקורתיות, מיעוט בביטויים רגשיים והפניית דחף להישגיות ופרפקציוניזם. הפרעות אכילה יכולות להתפתח גם עקב הזדהות עם אחד ההורים סביב נושאים של ירידה במשקל, דימוי גוף ותזונה.

.

הפרעות אכילה - נקודת מבט פסיכואנליטית

פרויד, אבי הפסיכואנליזה פיתח את המודל המבני על נפש האדם. לפי מודל זה נפש האדם נחלקת לשלוש רשויות: "איד" - המייצג את הדחפים של האדם. "סופר אגו" - המייצג נורמות וכללים חברתיים, ו-"אגו" שתפקידו לשלוט, לאזן ולפקח על כוחות הנפש המנוגדים. מנקודת מבט פסיכואנליטית אנורקסיה נוצרת עקב החשש הגדול של מתבגרות צעירות לגדול מבחינה מינית ולהפוך לנשים ורוצות להרגיש את עצמן עדיין ילדות. מבחינה מבנית אנורקסיות מאופיינות בתפקוד "לקוי" של מנגנוני הנפש "אגו", ו-"סופר אגו" נוקשה ורודפני השואף תמיד למושלמות ומדמיין את פתרון הבעיה ע"י הפסקת האכילה.

מנקודת מבט פסיכואנליטית המשותף לבולימיה ואכילה כפייתית הוא דחף לסיפוק מיידי המושפע משינויים תכופים במצב הרוח להימנע מתחושת ריקנות וחסר והאוכל משמש אותן תחליף לתחושות רגשיות מודחקות המעוררות חרדה. לפי המודל המבני חולשת המנגנון הנפשי "אגו" ובמקביל "איד" דומיננטי וכפייתי גורם לאכילה בלתי נשלטת. לעיתים קרובות העיסוק באוכל הוא ביטוי של קונפליקטים ביחסים בין ההורה והילד הצעיר על מאבקי שליטה. למשל מה הילד צריך לאכול, באילו כמויות כמו גם התייחסות ההורים לחוסר שביעות רצונם מהמראה החיצוני וההתנהגות של הילדה. לאכילה העודפת עד לתחושת "מלאות" יש גם מרכיב של התענגות או במילים אחרות גורמות לעצמן לסבל עצמי מאחר ומרגישות אשמה למשל על העלייה במשקל ותחושת חוסר הנוחות שנגרמה להן עם הגוף. לקריאה נוספת על עקרונות הטיפול בגישה הפסיכואנליטית עם מתבגרים או מבוגרים, ניתן לקרוא בקישור טיפול במתבגרים ו- פסיכותרפיה למבוגרים

.

תחושת הריקנות מקבלת מענה ע"י אכילה עודפת עד לתחושת "מלאות" שגורמת לתקיעות ומונעת אפשרות לעשות שינוי 

.

טיפול בהפרעות אכילה

טיפול בהפרעות אכילה בפסיכותרפיה פסיכואנליטית

לפי פרויד ישנם באופן כללי ישנם גורמים שונים שעשויים להשפיע על התפתחות של הפרעות אכילה: גורמים מולדים שבאים לידי ביטוי בעוצמת הדחפים והקושי לשלוט ולרסן אותם. גורמים סביבתיים וטראומטיים בתקופת הילדות המוקדמת הכוללים בעיות רגשיות של ההורים המשפיעים על הילד, ומשברים וגורמי לחץ במשפחה.

הפרעת אכילה היא ביטוי של קונפליקט נפשי המערבת אוכל עם הגוף וחיי הנפש. פרויד גילה שלקונפליקט ביחסי "אהבה-שנאה" בחוויה של הילד/ה מול ההורה עשויה להיות השפעה גדולה ליצירת מצוקה הרגשית שמתבטאת אצל הילד/ה בדחפים חזקים ותחושות של הרס עצמי לצד תחושות של פחד ואשמה. ההבנה את הקשר בין הסיבה לתוצאה שהינה עיסוק באכילה מסייעת להקל על התחושות הקשות. טיפול בהפרעות אכילה מסייע גם לחיזוק דימוי הגוף, הדימוי העצמי והתמודדות עם פחד מאובדן השליטה על הגוף וחיי הנפש. פרטים נוספים על טיפול ניתן למצוא בקישור הבא

סיפור מקרה מהקליניקה: בחורה הנמצאת בקשר זוגי לא יציב עם התקפי אכילה. בחורה בשנות העשרים המוקדמות לחייה שהגיעה לטיפול על רקע תלונות על יחסים מתוחים עם בן זוגה. היא התלוננה על מצבי רוח משתנים שגרמו לה לדבריה לאכילה מופרזת וחסרת מעצורים. בולמוסי האכילה הביאו לעלייה במשקל, ועודף המשקל יצר תחושה של חוסר נוחות וייאוש. במהלך המפגשים התגלה שקיים קשר משמעותי בין דחף האכילה ליחסיה הלא פתורים והמתוחים עם אם כפייתית שהרבתה לעסוק בעצמה באכילה ובאופן הזה גדלה את ילדתה. זיהוי הבעיה אפשר לטפל במצוקה הרגשית שנוצרה והטיפול סייע לה באופן הדרגתי להשתחרר מהסבל והכאב. 

.

נשארתם עם שאלות על טיפול בהפרעות אכילה? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

 

הפרעות אכילה
פסיכולוג המספק טיפול פסיכולוגי בהפרעות אכילה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support