הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)

OCD - אובססיה כפייתית היא חרדה שמתפתחת כתוצאה מתהליכים רגשיים שנחווים אסורים ומאיימים על האדם. המטרה המרכזית בטיפול היא לאתר את שורש הבעיה, כדי להפחית את הסבל והכאב הנפשי ולהוביל לשחרור ותחושת הקלה.

האם אתם מכירים את התחושה הזאת שתכננתם לבצע פעולה מסוימת ואתם בספק אם עשיתם אותה? לדוגמה, בדרך לעבודה לפתע קופצת לכם מחשבה: "האם נעלתי את דלת הבית לפני שיצאתי?", או "האם השארתי את הגז דלוק?". מחשבות מעין אלו מוכרות לנו ועשויות לקרות לכל אחד מאתנו. רובנו מסלקים את המחשבה המטרידה לאחר שאנו מזכירים לעצמנו שאנו מבצעים את אותה פעולה באופן יומיומי ואין לנו צורך לחזור ולבדוק ומשתחררים מהעיסוק בה. בקרב אלו הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית העניין שונה: המחשבות המציקות הן המרכיב האובססיבי והמעשים שבאים בעקבות המחשבות הם המרכיב האובססיבי (כפייתי) או הקומפולסיבי. בדוגמה שהוצגה הצורך לבדוק יגרום לכך שהסובל מטרדנות כפייתית יחזור הביתה כדי לבדוק שנעל את דלת הבית והגז ורק לאחר שיבדוק שוב ושוב ויהיה משוכנע שהפעולה בוצעה בהצלחה ירגיש תחושת הקלה. לרוב למחשבות האובססיביות נלוות גם המעשים הכפייתיים אך לא באופן תמידי. חלק מהאנשים שסובלים מ - OCD עשויים להרגיש בושה, גועל או אשמה מאחר והם מבינים שהמחשבות והמעשים שלהם אינם רציונליים וגם בגלל הקושי להסביר את ההתנהגות שלהם לסביבה. לכן הם נוהגים להסתיר את הבעיה כדי לא להיתפס כ"משוגעים" והתוצאה שרבים מהם אינם מגיעים לטיפול. מחקרים מצביעים על כך שכאשר הדחף האובססיבי לא מגיע לסיפוקו חלה פגיעה במצב הרוח והאדם עשוי לפתח דיכאון. פרטים על טיפול בדיכאון בקישור טיפול בדיכאון.

הפרעה טורדנית כפייתית שייכת לקבוצת הפרעות החרדה ומאחר וחרדה יכולה להיווצר מסיבות שונות מגוון האובססיות והקומפולסיות האפשריים רחב: האובססיות הנפוצות מתפתחות סביב נושאים של היגיינה ומחלות כמו פחד מפני זיהום מחיידקים שמוביל לשטיפת ידיים באופן אובססיבי, אובססיות מיניות ותוקפניות וסביב מערכות יחסים, תפילות וחזרה על מילים וצבירת חפצים.

הפרעה טורדנית כפייתית זוהי הפרעת חרדה הגורמת לעיסוק רב, לסבל נפשי ומצוקה רגשית שפוגעת בכל תחומי החיים, בעולמו הפנימי וביחסים הבינאישיים ולכן כאשר קיים חשש שהאדם סובל מ- OCD מומלץ לפנות להתייעצות מקצועית.

. .

לשאלות נוספות על טיפול ב - OCD או לפגישת היכרות ניתן לפנות אליי ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

.

מהם הסימפטומים המאפיינים הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)?

הפרעה טורדנית כפייתית נחלקת לשני מאפיינים מרכזיים: המאפיין הראשון הוא מחשבות אובססיביות (כפייתיות) שחוזרות שוב ושוב ואינן מרפות בתחומי חיים שונים. המאפיין השני הוא הדחף האובססיבי, אלו אותן התנהגויות כפייתיות או פעולות טקסיות שהאדם חש כי חייב לבצען כדי לסלק את המחשבות הטורדניות המאיימות עליו במטרה להפחית חרדה. חשוב לציין כי התדירות והעצמה של ההתנהגות האובססיבית עשויה להשתנות מאדם לאדם. נתייחס תחילה לסימפטומים המאפיינים מחשבות אובססיביות ובהמשך לסימפטומים המאפיינים התנהגויות אובססיביות.

.

מאפיינים של מחשבות אובססיביות

באופן כללי ניתן לומר על הפרעה טורדנית כפייתית שהיא מתאפיינת במחשבות אובססיביות מציקות "שנתקעות" וחוזרות באופן בלתי פוסק שוב ושוב ולא נותנת לאדם מנוח. בקרב אלו שמצליחים להתמודד עם המחשבה המטרידה או המאיימת באופן מסוים מרגישים חרדה. אחרים שרמת החרדה שלהם גבוהה ומציפה אותם ברגשות נאלצים כאמור, להגיב בהתנהגות אובססיבית/קומפולסיבית, פרטים נוספים על כך בחלק הבא שעוסק בהתנהגות אובססיבית.

ספקנות מוגזמת –  כולנו מוטרדים ממחשבות שונות מדי יום בעצמה כזו או אחרת שמותירה בנו ספק ולבסוף מקבלים החלטה. בקרב הסובלים מחשיבה טורדנית כפייתית קיים קושי לחיות עם מחשבות שמותירות אותם עם ספק וחוסר הוודאות. לדוגמה, מחשבות הנוגעות לחשש מפני העתיד "אני מפחד שמחר תפרוץ מלחמה ואני בטוח שזה הולך לקרות או אולי יהיה שלום!?". אלו המתקשים לחיות עם חוסר וודאות מרבים לבקש אישור מהסביבה בין אם מבחינה בריאותית "אתה חושב שאני נורמלי או משוגע?" ובנושאים יומיומיים שונים כמו: "האם את חושבת שאני יצליח בבחינה?", "האם בחרתי את השמלה הנכונה לחתונה היום?", "האם לא יהיה לי קר מדי עם השמלה?", " האם בחרתי בעבודה שמתאימה לי?", "האם בחרתי את בן הזוג המתאים עבורי?" ו- "האם הסברתי את עצמי כמו שצריך?".

זיהום ו/או היגיינה – אלו מחשבות טורדניות שהסובלים מ- OCD חוששים לגעת בחפצים, בגוף הפרטי שלהם או בדברים שונים בסביבה (כמו ידית של דלת) מפני הידבקות במחלות או זיהום מחיידקים.

צורך בסדר קפדני וסימטריה–  מדובר במחשבות מציקות שעוסקות בצורך מוגזם להקפיד על סדר וארגון. רבים מהם מרגישים צורך שהאובייקטים השונים במרחב הבית יהיו מסודרים באופן שהגדירו מראש ובאופן סימטרי. גם בחשיבה שלהם ישנה הקפדה על ניסוח ברור ומדויק.

צורך בדאגה  – אלו מחשבות טורדניות שהסובלים מ- OCD מוטרדים באופן אובססיבי סביב דאגה מאירועים בחיי היומיום. לדוגמה, דאגה מפני התפרצות של מחלה קטלנית בגוף כולל החשש לנקוב בשמה של מחלה כמו סרטן או דאגה בלתי פוסקת לשלומם של בני המשפחה.

תפילה, חזרה על מילים וספירה –  מחשבות עם אופי טקסי ע"י שימוש במחשבות אובססיביות כדי להדוף את המחשבות הקיימות בדרך הזאת הוא יוצר מעין הסחת דעת. לדוגמה, מתוך אמונה שבמידה ולא יאמר לעצמו "תצליח" הוא ייכשל במבחן או אדם שחוזר על המספר שבע ללא הפסקה אחרת משוכנע שיקבל עונש מאלוהים.

תוקפנות – זוהי מחשבה אובססיבית בעלת אופי תוקפני שעשויה להיות מופנית כלפי אדם המעורר בהם צורך לפעול כלפיו בתוקפנות מבלי להפנות כלפיו אלימות בפועל. לדוגמה, אדם שחש מאוים מפני המנהל האישי שלו בעבודה שאינו מפסיק ללחוץ ולדרוש ממנו לעבוד מהר ויעיל יותר רואה בדמיונו תמונה או מספר תמונות שהוא קם ומכה את המנהל עד זום דם.

מיניות – מדובר במחשבה אובססיבית בעלת אופי מיני שבה הסובל מ- OCD חש שהוא עלול לבצע מעשה מיני שנוגד את רצונו ולאבד את השליטה על ההתנהגות מבלי לבצע אותה בפועל. לדוגמה, סטודנט באוניברסיטה שנמשך מינית למרצה שלו ורואה בדמיונו כיצד הם מקיימים יחסים מיניים או גבר שנמצא ביחסי קרבה עם מנהלת תחום בעבודתו ונמשך אליה מינית מזהה תמונה בראשו  שבאחת מהפגישות שהם מקיימים במשרדו יאבד שליטה על עצמו ויקיים אתה יחסים מיניים בניגוד לרצונה.

.

מחשבות אובססיביות אלו מחשבות שמציקות "נתקעות" וחוזרות באופן בלתי פוסק שוב ושוב ולא נותנת לאדם מנוח

.

מאפיינים של התנהגות כפייתית

ההתנהגות הכפייתית היא שלב מתקדם לאחר שהאדם כשל בטיפול במחשבה המאיימת (האובססיבית) ונאלץ לבצע פעולה טקסית כפייתית (נקרא גם קומפולסיה) שחוזרת על עצמה במטרה להפחית את החרדה. הבדיקה אומנם מפחיתה את החרדה במידה מסוימת אולם הדחף האובססיבי נחווה כבלתי נשלט.

צורך לבדוק – זוהי התנהגות אובססיבית שהסובל מ- OCD מרגיש צורך אובססיבי לבצע את "הטקס" הרצוי, כלומר לבדוק שוב ושוב שבצע אותה בצורה מושלמת (לדוגמה, נעילת הדלת בבית). פעמים רבות האדם חש שלא בצע את הפעולה באופן מושלם ו"חייב" לחזור על הטקס שוב ושוב כדי להרגיש הקלה ואת תחושת הוודאות שכל כך זקוק לה. לדוגמה, אדם שחושש שהבית שלו יישרף כל חצי שעה ניגש לבדוק שברז הגז סגור.

היגיינה וצורך לרחוץ ולנקות –  זוהי התנהגות אובססיבית שמאופיינת בתחושה של חוסר ניקיון או זיהום שהאדם חש בעקבות מחשבה שהוא מרגיש לא נקי או נגע במשהו מזוהם המחייב אותו  לשטוף את הידיים ולשפשף אותן פעמים רבות. ההתנהגות האובססיבית יכולה להתבטא גם במקלחות ממושכות או שטיפת הרצפה במטבח מספר פעמים ביום מתוך מחשבה כי הבית חייב תמיד להיות נקי.

אמונות טפלות –  זוהי התנהגות אובססיבית שהסובל מ- OCD מונע מאמונות טפלות ופועל לתפיסתו כדי למנוע אסון. לדוגמה, התנהגות אובססיבית שמתבטאת בהליכה על הקווים אחרת משוכנע שאימא שלו תחלה או מתוך מחשבה פתאומית שהולך לפגוע בחבר לעבודה מתופף על גופו מתוך אמונה שהתיפוף ימנע ממנו לפגוע בחבר. בקרב אנשים דתיים אובססיות עשויות להיקשר למחשבות על טקס דתי שלא בוצע כהלכה או מתחושה של טומאה.

סימטריה ודיוק –  התנהגות אובססיבית שמונעת מהצורך לדייק על מנת להירגע. כל חפץ צריך להיות ממוקם באופן מדויק במקומו. לדוגמה השולחן בסלון, רק כאשר הוא נראה בדיוק הסימטרי הרצוי הפעולה נפסקת. באופן דומה הקפדה על גיהוץ הבגדים וקיפולם בארון בסדר מסוים.

צורך לאגור –  זוהי התנהגות אובססיבית שהסובל מ- OCD מרגיש צורך לאסוף ולאגור חפצים חסרי ערך או ניירות כמו עיתונים ומאמרים שאין בהם שימוש מבלי שיוכל להיפתר מהם.

.

התנהגות כפייתית זוהי פעולה שחוזרת על עצמה באופן בלתי נשלט שוב ושוב במטרה להפחית חרדה

.

.

מהי הפרעה טורדנית כפייתית לפי ספר האבחנות הרפואי?

ספר האבחנות הרפואי המאבחן ומסווג הפרעות נפשיות, מאפיין הפרעה טורדנית כפייתית בהתאם לתנאים הבאים:

קיומם של לפחות אחד מכל סוג מחשבות טורדניות ו/או התנהגויות כפייתיות. דיווח המטופל שהינם פוגעים באופן משמעותי בחיי היומיום. לא קיים צורך להכיר בכך שהאובססיות (מחשבות טורדניות)  והקומפולסיות (התנהגות כפייתית) קיצוניות ולא הגיוניות. האובססיות צריכות להתבטא במחשבות טורדניות חזרתיות, כדחפים או דימויים המעוררים מצוקה, כאשר מחשבות אלו אינן משקפות בעיות אמתיות בחיים בהכרח וישנו ניסיון לא מוצלח של המטופל להדחיק או להתעלם מהן. הקומפולסיות צריכות להתבטא בהתנהגויות כפייתיות חזרתיות עם צורך בלתי נשלט לבצען כדי להימנע ממשהו שנחווה "רע", במשך לפחות שעה ליום, והתנהגויות אלו מובילות להפחתה ברמות החרדה שמעוררות המחשבות הטורדניות..

.

חלק מהסובלים מטורדנית כפייתית מתמודדים עם הופעתם של מחשבות טורדניות וגם התנהגויות כפייתיות

.

.

מהי הפרעה טורדנית כפייתית לפי הגישה הפסיכואנליטית?

בעוד שספר האבחנות הרפואי מתאר ומגדיר שם של הפרעה נפשית לפי מספר סימפטומים הגישה הפסיכואנליטית יוצאת מנקודת הנחה שהפרעה טורדנית כפייתית מבוססת על עיקרון של המרה.  תחילתו בלחץ ומתח נפשי שנוצר מסיבה לא מודעת, שגורם לתחושת מועקה והמנגנון הנפשי "אגו" גורם לשרשרת תהליכים שבסופה מתבצעת פעולה של הדחקה של המחשבות והדימויים הפולשניים הנחווים כבלתי נשלטים. הניסיונות להתעלם, להדחיק או לנטרל את אותן מחשבות רק מגבירים את התחושות של החרדה וכתוצאה מכך התוכן הרגשי עובר המרה לתוכן ניטרלי שמוצפן בלא מודע של האדם. אותו ייצוג שהוחלף הופך לסימפטום והתלונות בקליניקה בקרב אלו הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית נוגעת למחשבות אובססיביות בלתי פוסקות המעוררות מצוקה רגשית בעקבותיה נוצרת חרדה. אלו שאינם מצליחים להתמודד עם החרדה לרוב מבצעים גם פעולות כפייתיות כדי לנסות להרגיע את עצמם. בחלק הבא של המאמר נעסוק במקור להתפתחות הפרעה טורדנית כפייתית לפי הגישה הפסיכואנליטית ואת הגורמים המשפיעים על היווצרותה.

.

מהו המקור להפרעה טורדנית כפייתית?

לפי התאוריה הפסיכוסקסואלית המבוססת על חמישה שלבי התפתחות, השורשים של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית נמצאים בשלב השני, שנקרא השלב האנאלי (גילאים 1-3) בו הילד מתחיל להתמודד עם גמילה מצרכים וחינוך לניקיון והמפגש עם המציאות.

גמילה מצרכים וחינוך לניקיון  – בשלב האנאלי הילד מפיק הנאה מעשיית צרכים וגם משמירת הצרכים והיכולת לשלוט בהם. ההורים שמחנכים לגמילה מצפים מהילד לעשות את צרכיו בשירותים ומצפים ממנו גם לאיפוק כאשר אינם יכולים לספק עבורו מענה לעשיית צרכיו באופן מידי. שלב זה נחשב טראומטי עבור הילד מאחר והוא מפגיש אותו עם מציאות חדשה שלא רק שאינו מקבל כל מה שמבקש, ההורים המחנכים אותו לניקיון מבקשים ממנו להתחשבות בדרישות המציאות. כאשר הילד מקבל את דרישות המציאות לרוב השלב עובר בצורה תקינה.

השפעת הקונפליקט "אהבה-שנאה" – הבעיה עשויה להיווצר כאשר הילד מפיק הנאה ומסרב להיענות לדרישות המציאות ו/או בגלל מצוקה רגשית בבית שמבחינה רגשית (וסמלית) מאלצת אותו "להחזיק הכול בפנים" מחשש להתפרצות חרדה ו/או התמודדות עם הורים קפדניים מאוד שדורשים ממנו לעשות את צרכיו בשירותים. באופן הזה נוצר קונפליקט ביחסים עם ההורים שפרויד מסביר דרך הקונפליקט "אהבה-שנאה": השלב הזה מבחינת הילד מאופיין בדחפים תוקפניים ותחושות חזקות של זעם והתנגדות כלפי הוריו לצד פחד ואשמה מהם. הילד עשוי לפתח מאבק עיקש בין הרצון לעצמאות ופרידה שגורם לו לחרדה מפני נטישה, אך גם לאבדן האם ופחד מקבלת עונש.

נשתמש בדוגמה הבאה כדי להמחיש אפשרות להיווצרות הפרעה טורדנית כפייתית: ילד שאוהב את ההורה שלו פיתח משאלה שהוא מייחל למותו. אותם הדחפים התוקפניים והפנטזיות המיניות שנחווים כאסורים מעוררים אצל הילד תחושות של פחד ורגשות אשמה. כדי להפחית חרדה עושה שימוש בחשיבה מאגית בניסיון להימנע מקיום המשאלה האסורה. הפעולה של ההדחקה נחלקת לשניים, לעשייה שמבטאת את הדחף האסור באופן סמלי וקשורה למחשבה להרוג את ההורה, והשנייה שמבטלת את הפעולה באמצעות ההתנהגות הכפייתית (הפעולה נקראת ביטול רטרואקטיבי).

מהן ההשלכות של ילד שפיתח קווי אופי אובססיביים בבגרותו? פרויד מציין שבבגרותו יהיה לו צורך להקפיד על סדר, נטייה לדקדקנות בפרטים הקטנים ביותר, עקשנות וקמצנות כמאפיין של המאבק בילדות "להחזיק" את הצואה בקיבה.

מה קורה במידה והקונפליקט אינו נפתר? כאשר הקונפליקט לא נפתר הילד עשוי לפתח מחשבות אובססיביות וטקסים כפייתיים או הפרעת אישיות אובססיבית כפייתית – הכול תלוי בהשפעה של עוצמת הדחפים המיניים והתוקפניים המולדים ובחוויות של הילד כלומר: האם הדחף הדומיננטי יותר הוא דחף החיים הכרוך בעשייה והנאה או דחף המוות עם התוקפנות והרס עצמי.

.

השורשים של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית נעוצים במאבק שנוצר ביחסים בין הילד והוריו סביב הצורך בשליטה

.

תסביך אדיפוס

זהו השלב הבא, אחרי השלב הפאלי ונחשב לשלב משמעותי ומרכזי בהתפתחות האדם ומשמש כמארגן מרכזי בחיי הנפש שסביבו נבנית הזהות המינית. נוהגים לקרוא לשלב זה גם בשם תסביך אדיפוס והוא לרוב מתפתח בטווח הגילאים 3-6 שנים ומאופיין במשיכה מינית של הילד לאמו אל מול אביו המשמש מתחרה שלו.

פתרון חיובי והתפתחות תקינה של ה"סופר אגו" – המפתח לפתרון תסביך אדיפוס קשור להתפתחות תקינה של ה"סופר אגו". המצפון שהינו מרכיב של המנגנון הנפשי ה"סופר אגו", קשוב לדחפים, לרצונות וההתנהגויות ובודק כל העת האם תואמים את החוקים והערכים שהאדם הפנים.

הילד שנמצא בתחרות עם אביו על תשומת ליבה של האם חש עוינות כלפיו שמובילה לתחושות אשמה. הקונפליקט נפתר כאשר הילד מוותר על מימוש המשאלה וממיר אותה בהזדהות והפנמה של איסורים וכללים שהאב הציב בפניו. זהו הבסיס להתפתחות תקינה של "סופר אגו" שנוצר כחלק מתהליך של הפנמת חוקים, איסורים וכללים חברתיים שמועברים ע"י הורים והסביבה.

פתרון שלילי והתפתחות של "סופר אגו" נוקשה ומחמיר – כאשר הילד מסרב לקבל את הכללים שההורים מציבים בפניו או מקבל אותם באופן חלקי וממשיך להתעמת איתם לרוב ייפתח "סופר אגו" נוקשה ומחמיר. הסיבות לפתרון שלילי של תסביך אדיפוס יכולה לנבוע מסיבות שונות: הילד עשוי להתעמת עם ההורים והסביבה באמצעות התנהגות בפעולה (acting out) בהשפעה של דחפים תוקפניים מולדים שאינם מווסתים ו/או גם כתוצאה מהפנמה והזדהות עם קווי אישיות של הורים נוקשים ומחמירים (שבעצמם סובלים מחרדות גלויות ו/או סמויות, משתמשים באלימות מבחינה פיזית ו/או רגשית) ו/או עקב חוויות של דחייה והורות שאינה מספקת.

בצורתו הפרימיטיבית והלא מפותחת ה"סופר אגו" עשוי להתגלות כנוקשה ומחמיר ביותר כלפי המנגנון הנפשי "אגו" שקיים בו וגורם להצפה רגשית באמצעות תחושות אשמה ובעיקר אצל מטופלים הסובלים מסימפטומים אובססיביים שמרגישים שאינם מצליחים לשאת יותר את השיפוט העצמי והצורך שלהם להלקות את עצמם שוב ושוב.

כאשר הילד עשוי לחוש שהפניית תוקפנות כלפי ההורים עלולה "להרוס" אותם אז, כדי להימנע מאובדן אהבתם כלפיו, ופחד מתחושות אשמה המנגנון הנפשי "אגו" מנווט את הדחפים התוקפניים כלפי עצמו ו/או כלפי הסביבה, לעיתים עושה שימוש בטקסים כפייתיים להפחית חרדה והפגיעה העצמית עשויה לגרום להיווצרות של דיכאון. לדוגמה, מטופלת בשנות העשרים לחייה חשה אשמה על בעיות התנהגות וריבים שהיו לה מול בנים ובנות בשכונת מגוריה בתקופת ילדותה. היא מחליטה לחזור משיקולים כלכליים וגרה עם סבתה. לאחר חזרתה מקפידה לעבוד משמרות לילה כדי שלא ייראו אותה מחשש שידברו וירכלו עליה. במהלך היום אינה יוצאת מהבית ולמעשה רגש האשמה גורם לה ליצור לעצמה מעין "בית כלא", חשה בלבול וחרדה גדולה ולא יודעת כיצד לנהוג.

.

התופעה של "חזרה כפייתית"

פרויד משתמש במושג "חזרה כפייתית" (repetition compulsion) כדי לתאר תופעה שבה האדם משחזר מעברו בהווה באופן לא מודע פעם אחר פעם אותם פעולות, חוויות או אירועים שגרמו לו לסבל וכאב. זהו מעין מנגנון נפשי שקיים אצל כולנו, מאחר וכל אחד עובר חוויות שונות בחיים שלעתים גורמים לו לחשוב עליהן באופן אובססיבי מעוררות חרדה ומעדיף לשכוח אותן. בקרב אלו שסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית ה"חזרה הכפייתית" הוא סימן או תופעה בולטת בהתנהגותם.

נשאלת השאלה מדוע אדם משחזר באופן כפייתי חוויה מכאיבה שגרמה לסבל וכאב? התשובה לכך שהוא פועל מתוך מטרה לא מודעת להפחית חרדה ולפתור אותה באופן מוצלח. באופן כללי התוכן הרגשי המודחק יכול לחזור בהווה ע"י זיכרון שקופץ, סימפטומים, חלומות או ביטוי בפעולה (acting out). פרויד מתאר זאת בצורה הבאה: "מה שנותר לא מובן כל כך חוזר ושב ולא נרגע, ופועל כמו רוח רפאים חסרת מנוחה עד שהיא זוכה להגיע לפתרון וישועה". עכשיו נשאלת השאלה המהותית מהו הדבר שגורם לאדם לנסות שוב ושוב באופן כפייתי לפתור את הבעיה? פרויד רואה בדחף שהוא אינסופי את הסיבה מתוך הבנה שהאדם שואף תמיד להגיע לפורקן מלא וכאשר אינו מצליח מנסה שוב ושוב. זוהי הבנה שבטיפול הפסיכואנליטי משמשת את המטפל להוביל את המטופל להעלות מהלא מודע את אותם אירועים וזיכרונות מעוררים החרדה ובמקום לפעול את ה"חזרה הכפייתית" לדבר אותה במילים. בקטע הבא עושה פרויד עושה קשר בין אובססיה כפייתית לאמונה באל אחד ובדתיות:

.

"חזרה כפייתית" זוהי תופעה שהאדם משחזר מעברו בהווה באופן לא מודע פעולות, חוויות או אירועים שגרמו לו לסבל וכאב

.

הדת כתפיסה אובססיבית המגנה מפני סכנות החיים

מבלי להיכנס להסברים היסטוריים מעמיקים נציין כי פרויד ראה בדת תפיסה חדשה ביחס לעולם קדום בו הייתה אמונה באלים. לתפיסתו, רצח אב קדמון גרם לתחושת אשמה בקרב חבריה שהובילה להחלטה להתלכד סביב חיים משותפים במטרה להגן על חבריה ולרסן דחפים מיניים ותוקפניים של אלו המנסים לפגועה בהם.

הרעיונות הדתיים ואמונה באל אחד לפי פרויד מבוססים על אשליה שיש בעולם השגחה עליונה ששומרת עלינו מפני סכנות החיים ומטרתה להפחית תחושות של חוסר האונים, חוסר ישע וחרדה לנסבלים ולהרגיע את האדם. מהבחינה הזאת הדת מספקת משען ונחמה ומקלה במקרים של אובדן בן משפחה או התפרצות מחלה האירוע נתפס כרצון האל ורבים משתמשים בביטוי: "הכול מלמעלה". פרויד מציג את הרעיון של האל לפי הדגם של ילד – אב, ובמקביל אדם – אלוהים. בשניהם תפקיד האב (אלוהים) נתפס כישות מגוננת אך גם מפחידה בעת ובעונה אחת.

בהקשר האובססיבי, הוא אומר: "אפשר לראות בדת נוירוזה כפייתית (אובססיבית) כלל אנושית, וכמו זו של הילד, מקורה בתסביך אדיפוס, כלומר ביחס לאב". הדת כפייתית מאחר והיא מחייבת את האדם לנהוג ע"פ כללים שהגדירה ולוותר על חלק מדרגות החופש. הוא רואה בטקסים האובססיביים של האדם הכפייתי זהים לטקסיות הפולחנית הדתית ובמאמרו: "פעולות כפייתיות וטקסים דתיים" משנת 1907 מצביע פרויד על קשר בין הכפייתיות של האדם הנוירוטי האובססיבי לבין הפרקטיקה הדתית. בשתיהן יש משמעות סמלית  של טקס הגנה שתכליתו להיאבק ברגש האשמה הלא מודע. לדוגמה, מטופל בשנות העשרים לחייו נתפס במעשה פלילי ומקבל עליו את האשמה על מעשיו. בטיפול מדווח על תחושות של חסר אונים ובלבול גדול, והקושי לשאת את החרדה ותחושת אשמה על עוול גדול שגרם במעשה להוריו מוביל אותו לחזור בתשובה מתוך רצון לא מודע שיהיה מי שישגיח וישמור עליו. התפילה והחזרה על המילים מספקת עבורו תחושת רוגע שהוא זקוק לה מאוד.

.

טיפול פסיכואנליטי בהפרעה טורדנית כפייתית

לפי הגישה הפסיכואנליטית לכל אדם תהליכים נפשיים לא מודעים שהודחקו ומשפיעים עליו בחיי היומיום. המטרה המרכזית בטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית להגיע לשורש הבעיה דרך העלאה למודע את התכנים הלא מודעים שהודחקו בחיי הנפש ונקשרו לסימפטום ולמצוקה הרגשית. הטיפול הפסיכואנליטי מספק מסגרת להבנה טובה יותר של קונפליקטים מעולמו הפנימי של האדם וביחסים הבינאישיים שיוצר כמו גם מתן מענה למחשבות השליליות שמשפיעות עליו במטרה  להקל על סבלו ולהשתחרר מהמצוקה הרגשית.

מניסיוני המקצועי הקושי להבין את מקור הבעיה באופן עצמאי כשלעצמו מוביל לתחושה של בלבול וגורם למועקה פנימית. ההקשבה למילים, ביטוי של רגשות, מחשבות, דחפים, משאלות, חלומות והתנהגות המטופל בחיי היומיום מסייעים להפחית חרדה. מטרות הטיפול בטורדנות כפייתית: להפחית עודף אנרגיה נפשית "הכלואה בגוף" כדי לגרום להקלה במתח הנפשי ובמצב הרוח. להגמיש את החשיבה הביקורתית והשיפוטית ולסייע למטופל להשתחרר ממחשבות אובססיביות ולשנות או לפחות לעדן חלק מהמחשבות והאמונות השליליות. לסייע למטופל ליצור אצלו שיח פנימי כדי ליצור תהליכי חשיבה באופן שהדיבור החדש יהיה חיובי ותואם את המציאות הסובייקטיבית. התהליך הטיפולי מסייע גם בהבנה מעמיקה יותר את הבעיה באמצעות מתן פרשנות ופענוח תכנים לא מודעים שנקשרו לחרדה, ויצירת תובנה המסייעת להפחית חרדה ואת הסבל והכאב הנפשי הנלווה אליה.

.

סיפור מקרה

מטופל עם דחפים חזקים המדווח על צורך לפגוע בחברה לעבודה. גבר בשנות השלושים המוקדמות לחייו שלא היה מעורב באלימות. במהלך המפגשים עלו תכנים רגשיים הנוגעים ליחסים עם האם. הדומיננטיות של האב, והפנטזיה של המטופל כילד  "לגנוב" את האם מאביו. הדחפים האסורים עוררו בו תחושות חרדה, אשמה עצמית בושה. במהלך המפגשים המטופל הבין כי מדובר בדחפים תוקפניים שעוררו בו סערה רגשית בילדותו ואלו מחשבות בלבד. עיבוד התכנים התוקפניים אפשר למטופל ללמוד לזהות את התוקפנות שלו ולהכיר בה ובאופן הזה השתחרר מהצורך להשתמש במחשבות מאגיות ולפגוע בחברה לעבודה.

.

.

נשארתם עדיין עם שאלות על הפרעת טורדנות כפייתית? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

.

מאמרים נוספים

אישיות אובססיבית כפייתית (OCPDׂ)

טיפול בחרדה

פסיכותרפיה למבוגרים

.

OCD אובססיה
אובססיה כפייתית
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support