OCD – הפרעה טורדנית כפייתית

OCD - ראשיתו בתהליכים רגשיים שנחווים כאסורים ומאיימים שלאחר שנוצרת הבנה לגבי הסיבות להתפתחות של אותם רגשות אלו חלה ירידה והפחתה משמעותית בחרדה. 

"האם השארתי את הגז דלוק?", "אני חייב לבדוק שהדלת נעולה", "חייב לשטוף את הידיים!", "השולחן חייב להיות בקו של הריצוף!" אלו מחשבות נפוצות שרוב האנשים מתמודדים אתם בהצלחה באמצעות היזכרות בפעולות שהם מבצעים על בסיס יומיומי. אולם, בקרב אנשים שסובלים מ - OCD מחשבות כאלו ואחרות עשויות להופיע מבלי יכולת לשלוט בהן. רוב האנשים שסובלים מ - OCD מבצעים התנהגויות כפייתיות בניסיון לנטרל את אותן מחשבות מאיימות כדי להפחית את תחושת החרדה. מרבית האנשים עם OCD עסוקים בשאלה "מה יקרה אם?" שמבטאת מצוקה רגשית תמידית שמשהו רע עומד לקרות.  

לשאלות נוספות על טיפול ב - OCD או לפגישת היכרות אתם מוזמנים לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

מהם המאפיינים של - OCD?

מרבית מהסובלים מ - OCD מסתובבים עם תחושה שמשהו רע צפוי להתרחש, וחלקם חוששים שהם עומדים לפגוע באנשים בסביבתם הקרובה. כך למשל אחד המטופלים שהעלה מחשבה שהוא הולך לפגוע בחבר לעבודה. החשש מפגיעה באחרים או כל מחשבה עם תוכן תוקפני עשוי לגרום לשימוש בטקסים הנתפסים מוזרים כלפי הסביבה. מאחר וביצוע הטקסים גורמת לתחושה של בושה, רבים מהסובלים מ- OCD נוהגים להסתיר את בעייתם. מהספרות המחקרית עולה כי רוב הסובלים מ- OCD מתמודדים עם הופעתם של מחשבות טורדניות לצד התנהגויות כפייתיות. התדירות והעוצמה שלהם משתנות מאחד לאחד. להלן מאפיינים מרכזיים של OCD:

ספקנות וצורך לבדוק – מחשבות טורדניות שעוסקות במניעת אסונות. ההתנהגות הכפייתית מתבטאת בבדיקה חוזרת של הפעולה, אולם הספק בביצוע הפעולה גורם לעשות אותה מחדש. כך למשל, אדם שכדי למנוע פריצה בודק שמנעול הדלת והחלונות נעולים והאורות כבויים שוב ושוב, או שכדי למנוע שהבית לא יישרף בודק כל פעם מחדש שהכיריים סגורים ו/או נעילת ברז הגז.

צורך לרחוץ ולנקות – מחשבות טורדניות שעוסקות בפחד מזיהום מחיידקים או מהידבקות במחלות. ההתנהגות הכפייתיות באה לידי ביטוי ברחצה חוזרת של הידיים, מקלחת ממושכת או ניקיון הבית באופן יסודי שזכה לכינוי המוכר "חולת ניקיון".

צורך בסדר קפדני – מחשבות טורדניות שעוסקות בצורך מוגזם בסדר וארגון. קיים צורך שהאובייקטים יהיו מסודרים  בסדר מוגדר, נוקשה וסימטרי. ההתנהגות הכפייתית המתבטאת בהקפדה על עמידה מיושרת של השולחן, גיהוץ כל הבגדים וקיפולם בסדר מסוים בארון.

אמונות טפלות – מחשבות טורדניות שעוסקות באמונות טפלות למניעת אסון. ההתנהגות הכפייתית מתבטאת בפעולות כמו הליכה על הקווים. כך למשל, אדם שעלתה לו מחשבה שהולך לפגוע בחבר ומחליט לתופף מתוך אמונה שהתיפוף יגרום למחשבה שהחבר הולך למות תיפסק. 

צורך לאגור – התנהגות כפייתית המתבטאת באיסוף ואגירה של חפצים חסרי ערך או ניירות כמו עיתונים ומאמרים שאין בהם שימוש.

שני הסימפטומים הבאים מאופיינים במחשבות טורדניות ללא התנהגות כפייתית.

צורך בדאגה – מחשבות טורדניות שהנושא המרכזי עוסק בדאגה סביב אירועים מחיי היומיום. כך למשל, דאגה גופנית מפני התפרצות של מחלה קטלנית או דאגה בלתי פוסקת לבני משפחה.

מחשבות כפייתיות – תפילה, חזרה על מילים וספירה.

.

OCD - נקודת מבט פסיכואנליטית

ראשיתו של תהליך בדחפים תוקפניים בעלי תוכן מיני שנחווים כאסורים ומאיימים. בעקבות תהליך הדחקה נוצרו מחשבות ודימויים פולשניים הנחווים כבלתי נשלטים. ניסיונות להתעלם, להדחיק או לנטרל את אותן מחשבות עשוי להגביר תחושות של חרדה. לפרטים והרחבה לגבי טיפול בחרדה ניתן לקרוא בקישור הבא. ההתנהגויות הכפייתיות מיועדות להחזיר לאדם את השליטה בעקבות העיסוק באותן מחשבות מאיימות וטורדניות. התנהגויות אלו באות לידי ביטוי בטקסים או פעולות שצריכות להתבצע באופן מדויק, אחרת האדם עשוי לבצע את הטקס שוב מהתחלה. ראוי לציין כי גם ניסיונות להימנע מהתנהגות כפייתית מעלה את רמת החרדה ועשויה לגרום לתחושות של דיכאון. לפרטים על טיפול בדיכאון ניתן לקרוא בקישור הבא. לפי פרויד, אבי הפסיכואנליזה לקונפליקט "אהבה-שנאה" יש קשר להתפתחות מחשבות אובססיביות ולטקסים כפייתיים. השורשים של OCD נמצאים בשלב בו הילד מתמודד עם גמילה מצרכים וחינוך לניקיון. שלב התפתחותי זה מאופיין בדחפים תוקפניים ותחושות חזקות של זעם והתנגדות לצד פחד ואשמה. הילד עשוי לפתח מאבק עיקש בין הרצון לעצמאות ופרידה שגורם לחרדה מפני נטישה, אך גם לאובדן האם ופחד מקבלת עונש. עוצמת הדחפים המיניים והתוקפניים עשויים לגרום גם ליצירת קווי אופי של אישיות אובססיבית כפייתית (OCPD) שמתבטאים בנוקשות ופרפקציוניזם. פרטים נוספים על OCPD בקישור הבא.  אולם, אלו עשויים לגרום גם להיווצרות של OCD המתבטאת בחרדה.

נשתמש בדוגמא כדי להמחיש אפשרות להיווצרות OCD: ילד שאוהב את ההורה שלו פיתח משאלה שהוא מייחל למותו. אותם הדחפים התוקפניים והפנטזיות המיניות שנחווים כאסורים מעוררים אצל הילד תחושות של פחד ורגשות אשמה. כדי להפחית חרדה עושה שימוש בחשיבה מאגית בניסיון להימנע מקיום המשאלה האסורה. הפעולה של ההדחקה נחלקת לשניים, לעשייה שמבטאת את הדחף האסור באופן סמלי וקשורה למחשבה להרוג את ההורה, והשנייה לביטול הפעולה באמצעות ההתנהגות הכפייתית.

.

טיפול ב - OCD 

טיפול ב - OCD בפסיכותרפיה פסיכואנליטית

בדומה לסימפטומים כמו דיכאון, חרדה והפרעות אכילה, OCD נוצרת בעקבות קונפליקטים נפשיים שהאדם מדחיק עקב דחף לא מודע המאיים עליו. הפתרון לאותם הלחצים והמתחים הנפשיים נמצא בהעלאת הדחפים ה"אסורים" למודעות ועיבוד שלהם. כלומר, מסייעים למטופל להבין את הקשר בין הדחפים והמחשבות לאותן תחושות של פחדים וחרדות. הבנת הסיבה מסייעת להקלה משמעותית בעוצמת החרדה ולהפחתה בסבל. פרטים נוספים על טיפול בפסיכותרפיה פסיכואנליטית בקישור הבא

סיפור מקרה מהקליניקה: מטופל עם דחפים חזקים המדווח על צורך לפגוע בחברה לעבודה. מדובר בגבר בשנות השלושים המוקדמות לחייו שלא היה מעורב באלימות. במהלך המפגשים עלו תכנים רגשיים הנוגעים ליחסים עם האם. הדומיננטיות של האב, והפנטזיה של המטופל כילד  "לגנוב" את האם מאביו. הדחפים האסורים עוררו בו תחושות חרדה, אשמה עצמית בושה. במהלך המפגשים המטופל הבין כי מדובר בדחפים תוקפניים שעוררו בו סערה רגשית בילדותו ואלו מחשבות בלבד. עיבוד התכנים התוקפניים אפשר למטופל ללמוד לזהות את התוקפנות שלו ולהכיר בה והוא השתחרר מהצורך להשתמש במחשבות מאגיות ולפגוע בחברה לעבודה.

.

נשארתם עדיין עם שאלות על הפרעת טורדנות כפייתית? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

OCD
פסיכולוגי מומחה ופסיכותרפיסט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support