הדרכת הורים

הדרכת הורים משמעותית מסייעת להבין טוב יותר את המצוקות הרגשיות של הילד ומאפשרת לקבל הכוונה כיצד ניתן לעשות שינוי ולהצליח!

הורות הינה תפקיד חשוב ומרכזי שאנו מגיעים אליו כמעט ללא הכנה מוקדמת. המטרה המרכזית של כל הורה הוא לגדל ילד בצורה בריאה ולספק עבורו את החינוך הטוב ביותר. ללמד את הילד להיות עצמאי, שלוקח אחריות על מעשיו ותורם לעצמו ולחברה. השינויים בעידן המודרני גרמו לכך שגידול הילידים נעשתה למשימה מורכבת יותר מאחר ורבים מההורים עסוקים בקריירה אישית ומרבים להיעדר מהבית. הורים מתקשים להציב גבולות וישנה פגיעה בסמכות של האב והם מדווחים בקליניקה על תחושות של חוסר בטחון, כישלון, ואשמה בגידול ילדיהם.

לשאלות נוספות על הדרכת הורים או לפגישת היכרות אתם מוזמנים לפנות אליי ואשמח לסייע לכם בכל אשר תצטרכו. ליצירת קשר לחצו כאן

.

מדוע הורים מתקשים בגידול ילדיהם?

מרבית ההורים מתקשים בגידול ילדיהם עקב שינויים חברתיים ותרבותיים שהתרחשו בחברה המודרנית וכתוצאה מכך תפקיד ההורות נעשה מורכב וקשה ולכך מספר סיבות: החברה שלנו שנתה את פניה מחברה מסורתית-סמכותית לחברה "פתוחה", שגרם לאובדן הנורמות והכללים החברתיים ששימשו בעבר את ההורים. בעבר האב יכל היה להכות את הילד ולחזק בכך את סמכותו, אולם כיום פגיעה בילד אסורה ע"פ חוק ומקשה על ההורים ליצור ולהגדיר כללים וגבולות ברורים. כדי שלא להתעמת עם ילדיהם חלק מההורים מספקים את כל צורכיהם החל ממתנות, ימי הולדת מפוארים, חוגים, מפגשים חברתיים ועוד. ההתמסרות "המוגזמת" של ההורים מקשה על הילדים להתמודד עם דחיית סיפוקים. בעידן הנוכחי שני ההורים עובדים בד"כ ומרבים להיעדר מהבית נוכח עומס ולחץ בעבודה ונוהגים לפצות על תחושות אשמה בקניית מתנות. האינטרנט כיום תופס מקום משמעותי בחיי הילדים המרבים לבלות שעות מול המסך וכתוצאה מכך ישנה פגיעה ביכולת שלהם להיות במפגשים חברתיים. לפי הספרות המחקרית, העיסוק הממושך בתכנים באינטרנט מוביל לעיתים להתמכרות בקרב חלק מהילדים. החשיפה של ההורים למאמרים ותאוריות פסיכולוגיות המפורסמות חדשות לבקרים באמצעי התקשורת ומספקות הסברים כיצד להיות הורים "טובים יותר" מעוררים חרדה ופוגעים בתחושת הביטחון שלהם שממילא אבדה.

.

מתי כדאי לפנות להדרכת הורים?

סימפטומים של ילדים/מתבגרים

 • חרדות הקשורות בתהליך של נפרדות ועצמאות, דבר המתבטא בקשר תלותי עם ההורים או "הגנת יתר" של ההורים. לקריאה על טיפול רגשי לילדים בקישור הבא
 • חרדה חברתית, כאשר הילד רוצה אבל מתקשה ליצור יחסים חברתיים, הימנעות חברתית וחרם חברתי.
 • חרדות על רקע מחשבות טורדניות
 • קיצוניות באכילה. לקריאה נוספת ניתן לקרוא בקישור טיפול בהפרעות אכילה.
 • סימפטומים של חרדה כמו הרטבת לילה, הרטבת יום, אי עשיית צרכים מחוץ למסגרת הבית, קשיים בהירדמות ושינה במיטת ההורים. לקריאה נוספת ניתן לקרוא בקישור טיפול בחרדה
 • תלונות גופניות ללא ממצא רפואי כמו כאב בטן או כאב ראש
 • שינויים במצב הרוח. לקריאה נוספת ניתן לקרוא בקישור טיפול בדיכאון
 • פחדים וחרדות של ילדים. פרטים נוספים ניתן לקרוא בקישור הבא
 • בעיות התנהגות של ילדים ומתבגרים
 • דימוי עצמי ובטחון עצמי נמוך
 • קשיים בתקשורת (אוטיזם)
 • הפרעת קשב וריכוז (ADHD או ADD)
 • שינויים בדפוסי הנוכחות בבי"ס וירידה בתפקוד ובהישגים לימודיים

.

סיבות הקשורות בהורים

 • היבטים המשפיעים על יציבות המבנה המשפחתי – קשיים בזוגיות היוצרים מתחים בין ההורים, הורות נוקשה ומחמירה, ומחלוקות בנוגע לגידול וחינוך ילדיהם.
 • קונפליקטים ביחסים של ההורה – קונפליקטים לא מודעים מעברו המושלכים בקשר עם הילדים, בעיקר קונפליקטים הקשורים בתהליכים של נפרדות ועצמאות.

 

משברים ואירועי חיים 

 • התפרקות המבנה המשפחתי
 • אובדן של אחד ההורים
 • פגיעה מינית או הטרדה מינית
 • פוסט טראומה
 • מחלה כרונית
 • דיכאון אחרי לידה

.

מהי הדרכת הורים?

הורים מגיעים להדרכה או התייעצות מקצועית כחלק מתהליך של טיפול פסיכולוגי בו הילד נמצא, אך גם בנפרד כחלק מהתייעצות מקצועית כיצד לגדל את ילדיהם. בחלק מהמקרים הורים מגיעים להדרכה משום שהילד מסרב להגיע לטיפול והתייעצות מקצועית מסייעת בהבנת הקשיים של הילד. באופן כללי, הדרכת הורים מתמקדת בהבנת הצרכים של הילדים, שינוי בדפוסי ההורות ומתן הכוונה לגבי הורות יעילה ומשמעותית.

מניסיוני המקצועי, הגעה של שני ההורים להדרכה מסייעת ליצור שינוי באופן מהיר מאחר ושני ההורים יכולים לעשות שינוי באופן שמוסכם ומותאם ביניהם. אולם כאשר הדבר אינו מתאפשר עקב גירושי ההורים או חוסר יכולת של אחד מהם להגיע, הדרכת הורים משמעותית גם כאשר אחד ההורים לוקח בה חלק פעיל. במפגש ההיכרות עם ההורים אנו מתמקדים באיסוף האינפורמציה להבנת הסיבות למצוקות הרגשיות של הילד. לאחר ההבנה את הסיבות לקשיים ניתן להגדיר את מטרת ההדרכה. מניסיוני המקצועי, הדרכה והכוונה ממוקדים מספקים מענה הולם לצורכי הילד וההורה כאחד. אולם, בחלק מהמקרים הקשיים של אחד ההורים או שניהם עשוי להיות לעכב את התהליך עקב קונפליקטים הקשורים בתכנים לא מודעים כמו משאלות, פנטזיות, הפנמות והזדהויות עם הוריו, המושלכים בקשר על הילד שלהם כיום. במקרים מעין אלו נדרשת הבנה מעמיקה יותר של הקושי של ההורה כדי לסייע לו להשתחרר ממנו כדי שיוכל להבין את המצוקה של הילד שלו ולסייע לו.

סיפור מקרה מהקליניקה: הורה המתקשה לקבל את העובדה שילדו אינו מגלה עניין מיוחד בלימודים. מדובר בילד בכיתה ג', בן שמונה לערך שאביו פנה להדרכה מאחר ואינו מצליח להבין מדוע הילד משקר ואינו עושה שיעורי בית. בתחילת המפגשים התברר שמדובר בילד שמשקיע ככל יכולתו בלימודים בבית הספר, אולם בחלק מהמקצועות שמתקשה אינו מקבל עזרה ולכן אינו מכין שיעורי בית. במהלך ההדרכה עם האב עלו תכנים רגשיים לכך שהוריו היו מאוכזבים ממנו בתקופת לימודיו בבית הספר ובאופן לא מודע האב יצר לעצמו ציפיות מוגזמות שהילד צריך להצליח בלימודים כדי לתקן את חווית הכישלון ואכזבת ההורים ממנו. הבנה שמדובר בהעברה בין דורית שהינה שגויה אפשרה לאב להשתחרר מדפוסי העבר ולהתייחס לצרכים הלימודיים הרלוונטיים של הבן. 

.

נשארתם עם שאלות על הדרכת הורים? לפגישת היכרות ניתן ליצור עימי קשר בקישור הבא ואשמח לסייע בכל אשר תצטרכו.

הקליניקה נ

פסיכולוג מומחה ופסיכותרפיסט
פסיכולוגים בפתח תקווה, קרית אונו, ראש העין והסביבה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support